SPIS TREŚCI
Och, dziś mam dla Was tyle nowości! I to same cudeńka, naprawdę. Ale przekrój będzie totalny – od budowy, po uczucia, od historii kobiet, po niesamowite zawody, od filozofów, po miasta Polski. A to jeszcze nie wszystko! To co? Zaczynamy?
CZY MOGĘ SIĘ PRZYTULIĆ?
Powiedzieć, że uwielbiam tę książkę – to za mało. Wszyscy ją uwielbiamy! Przecudna, ciepła, rozczulająca i wzruszająca opowieść o tym, że na każdego gdzieś ktoś czeka. Nawet jeśli jesteś żółwiem i masz bardzo twardą skorupę i nikt, absolutnie nikt nie chce Cię przytulić.





Nawet jeśli jesteś jeżem i masz kłujące kolce i absolutnie nikt nie ma ochoty Cię przytulić. Nie trać nadziei, bo i na Ciebie ktoś czeka. Dwustronna książka – którą najpierw czytamy z jednej strony do pewnego momentu, a następnie z drugiej do tego samego miejsca. Tam historia się łączy w przepięknym, wzruszającym zakończeniu. Prosta, a jednocześnie mocna w przekazie. Piękna.
Do kupienia tutaj:
Autor: Eoin McLaughlin, wydawnictwo MAMANIA
ATLAS MIAST POLSKI
Wydanie albumowe – drugie już z tej serii. Wcześniej w podobnej formie ukazał się Atlas Miast Świata – tym razem zwiedzamy miasta w naszym kraju i poznajemy ich historię, charakterystyczne budowle, słynne postaci, miejsca warte odwiedzenia i różne ciekawostki.






Książka jest głównie obrazkowa – do konkretnych ilustracji na danej rozkładówce mamy podpis i dosłownie kilka zdań tekstu. W sam raz dla kilkulatka, który nie jest w stanie przyjąć przecież kilogramów wiedzy i faktów historycznych na raz.
To ciekawy sposób na poznanie naszego kraju i zaplanowanie wspólnych wycieczek! W książce przyjrzymy się z bliska trzydziestu miastom Polski, między innymi przeczytamy o Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze i Zakopanem.
Książkę kupicie tutaj:
Autor: Anna Garbal, Anna Rudak, wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
NIEZWYCZAJNE ZAWODY
To jest cudowna książka i polecam ją każdemu, kto ma w domu trzy i czterolatka – myślę, że nie ma dziecka w tym wieku, którego by ona nie zainteresowała. Z jednej strony opowiada o ciekawych zawodach – na przykład o paleontologu, pszczelarzu, florystce czy kiperze, ale pomysł na przemycenie dodatkowych informacji jest po prostu czaderski.
Każdy zawód omawiany jest w ten sam sposób, to znaczy – najpierw poznajemy osobę, która dany zawód wykonuje, czytamy informacje o jej pracy i o niej samej. Następna rozkładówka to zawsze zestawienie przedmiotów, które są potrzebne lub przydatne w danym zawodzie.
Kolejna rozkładówka to z kolei „coś”, co nierozerwalnie łączy się z danym zawodem – przy florystce poznamy więc nazwy kwiatów (piękne ilustracje!), przy paleontologu – gatunki dinozaurów, zaś przy kiperze dowiemy się ile powinniśmy parzyć różne rodzaje herbaty.








Po pierwsze to świetna książka pokazująca mnogość zawodów, prac, możliwości stojących przed dzieckiem. Po drugie – niesamowicie może rozwijać słownictwo. Po trzecie, zawiera ciekawostki interesujące zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wreszcie po czwarte, jest naprawdę pięknie wydana.
Polecam! Do kupienia tutaj:
Autor: Ałła Gutniczenko, Katarzyna Lajborek, wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
MĘDRCY DO DZIECI
Mędrcy do dzieci to kolejny już tom bestsellerowej serii bajek filozoficznych. To opowieść (ciągła historia), w której – oprócz ciekawej historii – poznajemy myśli wielkich filozofów lub powiedzenia sławnych ludzi.
Książkę podzielono na kilka części – o przyjaźni i braterstwie, o życiu w pokoju, o poznawaniu siebie i świata, o cnocie i szczęściu oraz o przyrodzie. Opowieść o Klarze i Leonie okraszono wartościowymi cytatami sławnych filozofów i myślicieli, na przykład Dalajlamy, Sokratesa, Wiliama Szekspira, Seneki Młodszego czy Nelsona Mandeli.
Bohaterowie książki chodzą do piątej klasy szkoły podstawowej i myślę, że to mniej więcej wiek, w którym książka może być wartościowa dla odbiorcy – dla kilkulatka może być zdecydowanie zbyt trudna.





Jednak dla ucznia czwartej, piątek klasy szkoły podstawowej może być inspirującą lekturą.
Książkę kupicie tutaj:
Autor: Sophie Boizard, wydawnictwo MUCHOMOR
JAK TO DZIAŁA? BUDOWLE
Ta seria gości już u nas po raz kolejny – choć mam wrażenie, że część o budowlach jest najbardziej udaną ze wszystkich części do tej pory (a wcześniejsze były naprawdę dobre!). Dlaczego jest najbardziej udana? Bo w większości mówi o samych faktach. Poprzednie części (na przykład o zwierzętach) choć udane i pięknie ilustrowane, zawierały pewne abstrakcyjne treści, tu z kolei mamy same fakty i brak kombinowania.






To zdecydowany atut tej książki, ponadto mamy świetne ilustracje i dużo, dużo informacji. Dowiemy się zatem, jak powstaje dom (od planu po budowę), jakie są rodzaje domów na świecie, poznamy sławne budowle i przyjrzymy się różnym typom miast. Zajrzymy do wnętrza kamienicy, w czasach świetności kamienic. Poznamy zawody dla pasjonatów budowli oraz inspirujące osoby związane z tematyką budowlaną.
Książkę kupicie tutaj:
Autor: Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak, wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
HISTORIA KOBIET
Historia świata w innym wydaniu – opowiedziana z perspektywy kobiet. Przegląd różnych okresów historycznych z uwzględnieniem roli kobiet, a także ich praw i możliwości. Poznamy sytuację kobiet w prehistorii, starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Przyjrzymy się kobietom w średniowieczu oraz ogólnie w nowożytności. Dowiemy się, kiedy kobiety zyskały prawo głosu oraz jakie wyzwania niesie i nosiło ze sobą bycie kobietą.
Poznamy stroje, zwyczaje kobiet na przestrzeni wieków, a także przyjrzymy się kobietom w czasach dzisiejszych. Poznamy wiele sławnych kobiet – pisarek, artystek, myślicielek.
Pięknie ilustrowana książka – opowiadająca o tym, co zazwyczaj w historii pomijane.
Do kupienia tutaj:
Autor: Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, wydawnictwo MUCHOMOR
PRZYGODY ALICJI W KRAINIE CZARÓW
Klasyka literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu. Oryginalny tekst Lewisa Carrolla (więc może być odrobinę trudny dla kilkulatków – ja Frankowi głównie opowiadam) okraszony wyjątkowymi ilustracjami Tove Jansson (autorki Muminków).







Bardzo dobre tłumaczenie Macieja Słomczyńskiego nie pozbawiło książki magii i aluzji, zabaw lingwistycznych i częstego mrugania okiem do czytelnika. Tym bardziej jest to wydanie wyjątkowe – dla dzieci i dla dorosłych. Książka, którą warto mieć w tym przekładzie, z tymi ilustracjami, w tej pięknej formie w twardej oprawie – na swej półce.
Do kupienia tutaj:
Autor: Lewis Carroll, wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
ROŚNIJ W GÓRĘ
Kończąc ten przegląd książkowy, chciałabym pokazać Wam jeszcze jedną książkę, która z kolei urzekła mnie formą – to rozkładana książka harmonijkowa, w której znajdziemy mnóstwo zabawnych historii – opowiedzianych bez słów, tylko za pomocą obrazków.
Ogromna ilość szczegółów czyni z niej wyjątkową kartonówkę – wyszukiwankę i może dostarczyć wielu wrażeń. Dodatkowo po rozłożeniu książka może być miarką (możecie również zawiesić ją na ścianie).
Książkę kupicie tutaj:
Autor: Tom Schamp, wydawnictwo MAMANIA




