Po tygodniowej przerwie wróciliśmy do naszego projektu, który realizujemy z Frankiem – choć właściwie można powiedzieć, że projekt ten dotyczy całej naszej rodziny. Wraz z książką Mapy poznajemy kraje – każdy kraj to jeden tydzień. W zeszłym tygodniu poznawaliśmy bliżej Wielką Brytanię.

Tematem przewodnim każdego tygodnia jest wspólne gotowanie – wybieramy dwie, trzy potrawy i gotujemy wspólnie, poznając zwyczaje kulinarne różnych krajów. Oprócz tego czytamy różne informacje na temat danego państwa, poznajemy charakterystyczne budowle, wyjątkowe miejsca, roślinność i zwierzęta danego regionu, szukamy ciekawostek. 

Poznajemy też flagę kraju, któremu poświęcony jest nasz tydzień oraz tworzymy plakat podsumowujący. Za przewodnik służy nam książka Mapy, która stała się naszą inspiracją, jeśli chodzi o cały projekt.

WIELKA BRYTANIA

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, myślę, że każdemu z nas przychodzi od razu na myśl kilka skojarzeń. Autobusy piętrowe, budki telefoniczne, strój strażników, rodzina królewska. Chciałam, by również te skojarzenia poznał Franek, więc sporo naoglądaliśmy się ilustracji na ten temat, sporo kolorowaliśmy.

Wsparła nas również kolorowanka, o której pisałam niedawno – z serii Kolorowa Edukacja – część Dookoła Świata.

dookoła świata
dookoła świata
dookoła świata
dookoła świata
dookoła świata

Czytaliśmy także o Stonehenge, o bardzo ciekawym temacie potwora z Loch Ness, a także o Szkocji i poznaliśmy typowy szkocki strój. Słuchaliśmy też gry na dudach.

Mówiliśmy sporo o muzyce angielskiej, ale może nie do końca typowo – słuchaliśmy nie tylko The Beatles, ale także zespołów takich jak Anathema, The Smiths, Iron Maiden.

Oglądaliśmy znane budowle na przykład Big Ben czy Tower Bridge. Big Bena widzieliśmy także w Kaszubskim Parku Miniatur, w którym znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata.

Kolorowaliśmy flagę, która trafiła do Franka pokoju, gdzie wieszamy flagi wszystkich poznanych krajów. Przeczytaliśmy także Alicję z Kariny Czarów Lewisa Carolla.

Jeśli chodzi o brytyjskie jedzenie, spróbowaliśmy angielskiego śniadania, zjedliśmy fish and chips oraz piliśmy angielską herbatkę.

ANGIELSKIE ŚNIADANIE

Nasze angielskie śniadanie nie było w wersji pełnej (zabrało tostów oraz white lub black pudding w zależności od wersji).

Jedliśmy więc sadzone jajko, plastry bekonu podsmażane na patelni, smażone kiełbaski, podsmażane połówki pomidorów, pieczarki podsmażane na patelni oraz fasolkę w sosie pomidorowym.


Fasolka w pomidorach:

  • 1 puszka drobnej białej fasoli
  • 1 puszka pomidorów w kawałkach

Zamiast tego możecie użyć też fasolki w sosie pomidorowym z Lidla ?

  • 1 biała cebula
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • ½ łyżeczki majeranku
  • olej do smażenia
  • sól, pieprz

Jeśli korzystacie z fasolki w sosie, sprawa jest zdecydowanie prostsza – podsmażamy cebulkę w garnku, dodajemy fasolkę z sosem, pozostałe składniki, gotujemy.

angielskie śniadanie
angielskie śniadanie
angielskie śniadanie

Zakończyliśmy tydzień brytyjski zrobieniem plakatu podsumowującego. W tygodniu brytyjskim wyjątkowo nie rozmawialiśmy o zwierzętach i roślinach zbyt wiele poza tymi informacjami, które znaleźliśmy w książce Mapy. Kończymy tydzień brytyjski postanowieniem, że częściej będziemy sięgać po angielskie śniadanie. A teraz zaczynamy tydzień holenderski! Opowiem Wam o tym za tydzień.

ZOBACZ INNE KRAJE, KTÓRE W TEN SPOSÓB POZNALIŚMY => CYKL DOOKOŁA ŚWIATA.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK