Niedawno wspominałam Wam, że odkrywamy nowy ląd, jakim są gry planszowe i karciane (i nie tylko takie!). Wcześniej nie widziałam u Franka zainteresowania tą formą zabawy, choć próbowałam kilkukrotnie. Okazało się, że moje regularne prezentowanie mu różnych gier zaowocowało dość silną aktualnie fazą na gry, stąd też tego typu produktów będę Wam pokazywać na blogu coraz więcej (mam nadzieję, że zapał nam nie opadnie!).

Niedawno trafiły do nas dwie gry od wydawnictwa Rebel, przy jednej z nich miałam dość spore obawy, czy wersja dla dorosłych, na którą się zdecydowaliśmy, przypadnie też do gustu Frankowi – niesłusznie się obawiałam. Z grami mamy tak, że najpierw ja po nocach namiętnie zaczytuję się w instrukcji gry, a później wymyślam łatwy sposób na rozgrywkę.

Czasem jest to jednocześnie najłatwiejszy z opisanych w instrukcji wariantów gry, a czasem wymyślam coś jeszcze prostszego – Franek jest w gorącej wodzie kąpany i reguły muszą być jasne od początku – musi ich być kilka, prostych i klarownych.

JUNGLE SPEED

To gra, która jest również dostępna w wersji typowo dla dzieci – JUNGLE SPEED KIDS. My mamy wersję teoretycznie dla dorosłych, choć w praktyce  dzieci bawią się przy niej równie świetnie – wystarczy odrobinę uprościć zasady dla młodszych graczy.

Co wchodzi w skład gry

W opakowaniu znajdziecie woreczek z totemem, 70 kart z różnymi wzorami oraz instrukcję.

jungle speed
jungle speed
jungle speed

Reguły gry

Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Rozgrywka według instrukcji wygląda następująco: wszystkie karty tasujemy. Rozkładamy je pomiędzy graczy (na ile się da, to po równo). Gracze nie zaglądają sobie nawzajem do kart, nie oglądają też własnych kart.

Gracze odsłaniają po jednej karcie (nie wszyscy na raz – ale po kolei) – kładąc ją przed sobą. To będzie stosik kart odkrytych każdego z graczy. W każdej kolejnej turze będziemy odkrywać jedną z naszych kart i kłaść na ten stos obrazkiem do góry.

Za każdym razem, kiedy dwóch lub więcej graczy odsłoni ten sam symbol (kolor nie jest istotny) – zaczyna się Pojedynek. Pierwszy z graczy, który złapie stojący na środku Totem, wygrywa ten pojedynek. Osoba, która przegrała, bierze karty ze stosu kart odkrytych – nie tylko swoje, ale i osoby, z którą przegrała. Dodatkowo zbiera też karty spod Totemu.

Karty trafiają pod Totem, czyli do tak zwanego karniaka, jeżeli natrafi się na  specjalną kartę – strzałki do środka.

Nasza wersja uproszczona

My gramy w Jungle Speed bez kart specjalnych. Ich opis i działanie znajdziecie w instrukcji. Tym samym nie mamy kart pod Totemem. Gramy po prostu w ten sposób, że odkrywamy karty, jeśli trafimy na te same symbole, toczy się pojedynek, kto go przegra, zgarnia karty ze stosu kart odkrytych (swojego i przeciwnika).

jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed
jungle speed

Inne warianty gry, które wykorzystujemy

  • A’la memory

Rozkładamy przed sobą wszystkie karty obrazkiem do dołu. Każdy gracz po kolei odkrywa jedną kartę – nie odwracamy ich z powrotem. Jeśli odwraca gracz kartę, która wcześniej została już odkryta – łapiemy totem, kto pierwszy go złapie, zdobywa punkt i zabiera jedną z podwójnych kart.

  • Tylko trzy

Rozkładamy wszystkie karty obrazkiem do dołu. Wybieramy trzy, które odwracamy – wszyscy gracze je widzą – kładziemy je osobno, w miejscu widocznym dla wszystkich. Następnie po kolei, każdy odsłania kartę – jeśli jest na niej wzór, który występuje na trzech kartach głównych – łapiemy totem! Kto pierwszy ten lepszy – zgarnia punkt i kartę.

Grę kupicie na przykład tutaj: JUNGLE SPEED.

PORA LICZYĆ

Ta gra urzekła mnie pięknymi ilustracjami na kartach – rzeczywistymi, z dbałością o szczegóły. Momentalnie miałam w głowie mnóstwo możliwości ich wykorzystania, również jako karty pokazowe dla Kazia.

Co wchodzi w skład gry

W opakowaniu znajduje się 50 dwustronnych kart z obrazkami warzyw i owoców (piękne ilustracje!), strzałka (dwustronna) do zadań specjalnych oraz instrukcja.

pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć

Zasady gry

Karty rozkładamy na stole według wzoru podanego w instrukcji (kwadrat 5×5 kart) – pozostałe karty kładziemy z boku.

Osoba, która zaczyna, sięga po kartę ze stołu. Odwraca ją. Na karcie narysowane są warzywa i owoce, ale jedno z nich zawsze jest większe – to jego będziemy szukać na innych kartach. Jeśli gracz wyciągnął kartę, na której największy jest arbuz – zadaniem graczy (wszystkich) jest policzenie wszystkich arbuzów na pozostałych kartach.

Kto pierwszy ten lepszy – kto poda dobrą liczbę pierwszy, zgarnia kartę, która została wzięta ze stosu. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej kart.

Jak my gramy:

Na ten moment gramy trochę inaczej – bo ciężko byłoby Frankowi rywalizować z dorosłymi. Każdy gracz ma czas (odmierzamy go klepsydrą) na podanie dobrej odpowiedzi. Nie korzystamy na razie ze strzałki do zadań specjalnych, choć myślę, że niedługo ją wprowadzimy.

pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć
pora liczyć

Jak jeszcze można się bawić?

– wylosuj kartę – powiedz, co na karcie jest warzywem i owocem

– wylosuj kartę – powiedz, co mamy w domu

– (w tym wariancie posiłkuję się też moimi kartami KOLORY) – losujemy kartę koloru oraz kartę z gry, wymieniamy wszystkie warzywa lub owoce, które mają dany kolor

– dla fanów języka angielskiego – losujemy kartę i nazywamy 3 warzywa lub owoce po angielsku (lub więcej, jeśli potrafimy)

Grę kupicie na przykład tutaj: PORA LICZYĆ.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK