Już jakiś czas nie było wpisu książkowego, a u nas w tym czasie pojawiło się sporo interesujących nowości. Zapraszam Was więc w podróż książkową, w której pokażę nowości dla młodszych i starszych dzieci – znajdzie się coś dla każdego!

BEREK LITEREK

Nie wiem, czy wasze dzieci też tak uwielbiają rymowanki, ale moje wręcz kochają. Do tego rymowane wierszyki sprawdzają się idealnie i przy młodszych i przy starszych dzieciach. Kazia bawi słuchanie rytmicznych utworów, wyłapuje proste słowa, rytm wiersza, osłuchuje się z dźwiękami oraz uważa za niebywale śmieszne to, że słowa w wierszu się rymują.

Z kolei u starszych dzieci rymowanki mogą pełnić funkcję logopedyczną, ćwiczyć poprawną wymowę, czy zapamiętywanie krótkich tekstów. Berek Literek dodatkowo skupia się na literkach – na każdej rozkładówce znajdziemy rymowane wierszyki, niezwykle rytmiczne, które koncentrują się na jednej z liter alfabetu.

Dodatkowo, utwory te napisane są w niezwykle zabawny sposób – a jeśli jest coś, co moje dzieci lubią bardziej od rymowanych wierszyków, to będzie to zdecydowanie absurdalny humor.

Książkę kupicie na przykład tutaj: BEREK LITEREK

BEREK LITEREK
BEREK LITEREK
BEREK LITEREK
BEREK LITEREK

CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała

Ok, umówmy się, nie ma chyba dziecka, którego nie fascynuje to, do czego zdolne jest jego własne ciało – również jeśli są tą bąki, burczenie w brzuchu czy inne odgłosy z głębi ciała. Jeśli macie w domu małego amatora tych tematów – koniecznie sięgnijcie po tę książkę, nie zawiedziecie się.

Stworzona przez duet doskonały – Martę Maruszczak i Artura Gulewicza – zabierze Was w podróż po całym ciele człowieka, ale tematem głównym będą odgłosy, które mogą wydawać różne części naszego ciała. Niektóre informacje zadziwią nawet dorosłych!

Podczas lektury tej książki dowiemy się między innymi wszystkiego o bekaniu (wiedzieliście, że konie i szczury w ogóle nie bekają?), puszczaniu bąków (nawet nie wiecie, ile razy czytaliśmy z Frankiem ten rozdział haha), burczeniu w brzuchu czy ziewaniu.

Będzie też coś o kaszlu i kichaniu (czy wiecie, że żucie gumy miętowej może wywoływać kichanie?), będzie też coś o czkawce i śmiechu, a także o tym, jak w ogóle wydarza się to, że mówimy.

Książkę kupicie tutaj: CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała

CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała
CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała
CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała
CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała
CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała
CO TAM SŁYCHAĆ – czyli dziwne dźwięki z głębi ciała

GRUFFALO

O matko, jak my kochamy tę książkę! Postać Gruffalo to już Franek kocha odkąd wujek kupił mu z nią pościel, ale odkąd mamy książkę o Gruffalo, miłość uległa jakby podwojeniu.

Gruffalo to już chyba książka kultowa i faktycznie – jest się czym zachwycać. Niezwykle wpadająca w ucho, rymowana opowieść z powtarzalnymi fragmentami – konstrukcja tego utworu jest naprawdę majstersztykiem, bo wpasowuje się idealnie w gusta kilkulatków – trochę straszne, ale jednak śmieszne, rymowane, wierszowane i rytmiczne, więc wpada w ucho, a fragmenty (nie uwierzycie nawet, jak długie) Franek odtwarza już z pamięci.

Jednym słowem – polecamy na maksa. Ta książka jest światowym bestsellerem, a sama postać Gruffallo również jest znana i popularna na całym świecie, więc 13 milionów ludzi, którzy ją kupili, nie mogą się mylić ?

Książkę kupicie tutaj: GRUFFALO

gruffalo
gruffalo
gruffalo
gruffalo
gruffalo

CZEŚĆ, MIASTO!

Nie wiem, czy pamiętacie poprzednią książkę tej autorki (która jest Norweżką, więc wiecie, tak jakby musiałam mieć jej książki ? w ogóle skandynawska literatura dla dzieci jest specyficzna, ja na przykład bardzo, bardzo ją lubię i cieszę się, że zyskuje na popularności w Polsce) – no więc poprzedni książka Anny Fiske nosi tytuł Cześć, Ziemio! – ta duża przestrzeń została w Cześć, miasto zawężona do realiów jednego miasteczka.

Ta książka to typowa wyszukiwanka – w gąszczu szczegółów możemy obserwować co dzieje się w pewnym miasteczku godzina po godzinie – a dzieje się w nim bardzo dużo!

Jak czytać takie książki? Możemy wybrać jedną postać i śledzić jej losy na poszczególnych kartkach, możemy bawić się w znajdywanie postaci – mamy pytania pomocnicze na dole strony, ale możemy wymyślać także własne i wynajdywać coraz to nowe szczegóły. Na początku książki wymienione są także główne jej postaci, możemy przyglądać się temu, co robią w poszczególnych porach dnia.

Książkę kupicie tutaj: CZEŚĆ, MIASTO!

cześć miasto
cześć miasto
cześć miasto

AWARIA ELEKTROWNI

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co może się wydarzyć jeśli przez całą noc zabraknie prądu w całej okolicy? Zapewne przychodzi Wam teraz na myśl dużo pomysłów na to, w jaki sposób wpłynęłoby to na ludzi, mieszkańców tego regionu. Ta książka koncentruje się jednak na czymś innym…

W jaki sposób brak prądu, ciemność i spokój wpłynie na mieszkające w okolicy zwierzęta? A w jaki na rośliny? Jak wiele lisów odważy się zapuścić dalej niż zwykle? Czy ucieszą się z braku światła raki, które w nocy uwielbiają przechadzać się po dnie jeziora? Jak zachowają się sowy, jeże i borsuki, a jak kwiaty, które otwierają się w nocy?

O tym wszystkim dowiemy się z tej książki – piękna, spokojna narracja, cudowne ilustracje, a ileż pretekstów do rozmów o przyrodzie! Warto sięgnąć po tę książkę, oj warto.

Kupicie ją tutaj: AWARIA ELEKTROWNI

PUCIO UMIE OPOWIADAĆ

Czy Pucia trzeba komuś przedstawiać? Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to warto ją poznać – koniecznie! Bo Pucio to seria książek – bardzo spójnie wspierających dzieci w rozwoju mówienia – od onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych, po pierwsze słowa, zdania, lub – tak, jak w tej najnowszej części – naukę opowiadania.

W tej książce o Puciu teksty są zdecydowanie dłuższe, a na dole każdej rozkładówki mamy obrazki, które mają pomóc dziecku w odtworzeniu historii – opowiedzeniu jej. Dodatkowo, w książce znajdują się również pytania, które dziecko może zadać rodzicom, bo ta część Pucia to niejako retrospekcja do czasów, kiedy mama Pucia była w ciąży z Bobo.

W książce opisane jest całe oczekiwanie na narodziny Bobo oraz to, co wydarzyło się później, kiedy już Bobo znalazł się w domu, w rodzinie Pucia. Ciekawa tematyka poruszona w przystępny dla dzieci sposób, proste teksty, motywowanie do opowiadania historii – to wszystko sprawia, że tę część o Puciu również warto mieć w swojej biblioteczce.

Książkę kupicie tutaj: PUCIO UMIE OPOWIADAĆ

pucio umie opowiadać
pucio umie opowiadać
pucio umie opowiadać
pucio umie opowiadać
pucio umie opowiadać
pucio umie opowiadać

DO WIDZENIA, DZIEŃ DOBRY

Myślę, że najlepszą rekomendacją tej książki jest fakt, że napisała ją Cori Doerrfeld, czy autorka kultowej już, przepięknej książki o emocjach i potrzebach – A królik słuchał.

W Do widzenia, dzień dobry również w przepiękny sposób autorka snuje opowieść o pożegnaniach i rozstaniach, o tym, jak naturalnym etapem są w naszym życiu i o tym, że każde pożegnanie prowadzi do powitania.

Jeśli lubicie książki dla dzieci o delikatnie filozoficznym zabarwieniu, ta propozycja jest dla Was. Przepięknie wprowadza w aspekty przemijania, a jednocześnie nie neguje chwil smutku, które mogą się pojawić, kiedy coś lub kogoś żegnamy.

Książka porusza nie tylko tematykę zmian, ale również przyjaźni, a także rozstań i pożegnań z przyjaciółmi. Przepiękna historia, która może prowadzić do wielu ciekawych rozmów z dzieckiem na temat pożegnań i rozstań, które przecież są nieodłączną częścią naszego życia.

Książkę kupicie tutaj: DO WIDZENIA, DZIEŃ DOBRY

do widzenia dzień dobry
do widzenia dzień dobry
do widzenia dzień dobry
do widzenia dzień dobry
do widzenia dzień dobry

PRAWY I LEWY

W tej książce najpierw urzekły mnie ilustracje – kolorowe i humorystyczne – ale tekst, tekst jest w niej równie istotny. Z pozoru opowieść o parze butów, Prawym i Lewym, które mają zupełnie inne zdanie na wiele kwestii.

Jednak pod tą fasadą kryje się opowieść o własnym zdaniu, przekonaniach i opiniach, których warto bronić. O tym, że mamy różne gusta, lubimy różne rzeczy i nie znosimy czegoś innego – o szacunku do czyichś upodobań lub do tego, że ktoś nie przepada za czymś.

To książka o doświadczaniu i o tym, jak nas ono zmienia – ale przecież nie wszystkich zmienia jednakowo. Jesteśmy różni, mamy różne doświadczenia (jak buty noszone na co dzień, które smakowały i kurzu i błota oraz pantofelki noszone tylko od święta) – te doświadczenia nas budują i współtworzą naszą osobowość. Ale jednocześnie – nawet podobne czy te same doświadczenia nie czynią nas identycznymi istotami, Prawy oraz Lewy mieli podobne doświadczenia, a jednak zupełnie inne temperamenty i charaktery.

To także książka o podróży, odkrywaniu – zarówno świata, jak i siebie samych. Cudnie wydana, ilustracje Kasi Walentynowicz naprawdę urzekają.

Do kupienia tutaj: PRAWY I LEWY.

prawy i lewy
prawy i lewy
prawy i lewy
prawy i lewy

ŻÓŁWIK Z OCEANU

To opowieść o życiu żółwia – od początku, czyli narodzin, poprzez wędrówkę do morza, odkrywanie jego tajemnic i mieszkańców, roślin, zwierząt.

Bardzo podobają mi się w tej książce dygresje, które pojawiają się raz z boku, raz na dole czy górze strony. Znajdują się na nich dodatkowe informacje – przykładowo: na stronie, gdzie samica żółwia składa jaja na plaży, mamy dodatkową informację, o tym, kto jeszcze składa jaja. Na stronie, gdzie żółwik wykluwa się z jaja – mamy dodatkowo pokazane wszystkie etapy rozwoju jaja żółwia.

Wraz z żółwikiem Pikinem poznamy wody oceanu, nauczymy się wszystkiego o falach, poznamy mieszkańców wodnego świata – zawędrujemy na kolorową rafę koralową, dowiemy się czym żywią się żółwie karetta, jakich niebezpieczeństw powinny unikać, poznamy kilka popularnych gatunków żółwi morskich, dowiemy się gdzie i ile żyją.

ŻÓŁWIK Z OCEANU
ŻÓŁWIK Z OCEANU
ŻÓŁWIK Z OCEANU
ŻÓŁWIK Z OCEANU
ŻÓŁWIK Z OCEANU

Bardzo ciekawa książka, która wyzwoliła w moim dziecku zainteresowanie żółwiami – a mi w głowie pojawiło się mnóstwo pomysłów na rozwinięcie tego tematu.

Książkę kupicie tutaj: ŻÓŁWIK Z OCEANU (seria Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka)

KUFEREK ADAMA MICKIEWICZA

Na koniec propozycja dla starszaków, którą ja przeczytałam z ogromną przyjemnością, więc myślę, że zaciekawi też dorosłych. Pracownik Muzeum imienia Adama Mickiewicza popełnił książkę,  w której opowiada nam o życiu Mickiewicza, ale w tak wciągający i niebanalny sposób, że nie sposób się nie zaciekawić tymi historiami.

Proza w książce przeplata się z utworami Mickiewicza, które w połączeniu z historią, którą snuje autor, nabierają głębszego sensu.

Książkę kupicie tutaj: KUFEREK ADAMA MICKIEWICZA.

kuferek adama mickiewicza
kuferek adama mickiewicza
kuferek adama mickiewicza
kuferek adama mickiewicza
kuferek adama mickiewicza
kuferek adama mickiewicza

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK