Czy nie macie czasem ochoty poleżeć pod rozgwieżdżonym niebem, poobserwować gwiazdy? W mieście niestety nie widać ich zbyt dobrze. Franek ostatnio zainteresował się żywo kosmosem i konstelacjami i szukałam również sposobu, by móc pokazać mu gwiazdozbiory nie tylko na papierze.

DOMOWE PLANETARIUM – co to takiego

To tak naprawdę wyświetlacz, projektor, który przenosi na naszą ścianę lub sufit obraz nieba. Dzięki niemu możemy obserwować ogromną ilość gwiazd w wysokiej rozdzielczości, bez przeszkód naturalnych, czyli na przykład chmur.

CZYM WARTO KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE

Tak naprawdę domowe planetarium to nie jest produkt rzadki i z pewnością znajdziecie kilka modeli, które różnią się dość znacząco ceną. Od czego biorą się takie wahania w cenie? Od różnych funkcji, które posiada planetarium, od jakości obrazu, od ilości wyświetlanych gwiazd – to wszystko decyduje o cenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Opowiem Ci, czym ja się kierowałam:

– warto, aby planetarium było ruchome – to znaczy, by można było  skierować je na sufit lub ścianę

– ilość gwiazd i rozdzielczość, a także średnica wyświetlanego obrazu – nasze planetarium wyświetla aż 60 000 gwiazd

– możliwość regulacji ostrości

– zależało mi również na wariancie obrazu z zaznaczonymi konstelacjami – w naszym planetarium jest druga płytka, która przedstawia niebo z zaznaczonymi na nim gwiazdozbiorami

– bardzo chciałam, by były dwa tryby oglądania – nie ruszający się oraz obracający się

– i na koniec wyszła ze mnie typowa gadżeciara, bo marzył mi się deszcz meteorów i kiedy dowiedziałam się, że niektóre planetaria mają taką funkcję, to już przepadłam ?

– warto zwrócić uwagę na to, by można było ustawić czasowy wyłącznik, chłopaki często zasypiają z planetarium, a ja ostatnio padam razem z nimi, więc ta funkcja się przydaje, żeby planetarium nie było włączone całą noc

– uwaga, niektóre planetaria domowe dość głośno chodzą, warto zwrócić uwagę na to, jaki jest poziom głośności urządzenia

domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar

NASZE PLANETARIUM

Nasze domowe planetarium to SEGA TOYS HOMESTAR wersja classic – spełnia ono wszystkie nasze oczekiwania. Obraz nieba jest bardzo wyraźny (ostrość można regulować), ilość wyświetlanych gwiazd to 60 000!

Do naszego planetarium dołączone są dwie płytki – jedna z gwieździstym niebem, a druga z tym samym widokiem, jednak dodatkowo są na niej zaznaczone konstelacje.

Obraz może być statyczny, lub możemy włączyć tryb kręcenia się – powolnego obracania tak naprawdę (możliwe są oba kierunki). W trybie obracania się możemy również uruchomić deszcz meteorów, czyli tzw. spadającą gwiazdę.

Widok na płytce to niebo północne – południowe jest dostępne na osobnej płytce, trzeba ją już dokupić we własnym zakresie, jeśli się ma taką potrzebę (my nie mamy ?).

W planetarium jest możliwość ustawienia automatycznego wyłącznika – to bardzo przydatna opcja.

Jakość obrazu powala, ilość widocznych gwiazd również. Dodatkowo planetarium jest w pełni obrotowe – możemy ustawiać obraz na ścianie lub suficie, gdzie nam wygodniej. Zakres projekcji to okrąg o średnicy 270 cm.

Nasze planetarium pochodzi ze sklepu Toys4boys – znajdziecie je tutaj PLANETARIUM HOMESTAR.

domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar
domowe planetarium homestar

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK