Co jakiś czas ostatnio pokazuję Wam nowe pomoce, które zagościły na naszych półkach. Niesamowite wrażenie sprawiły na Was pomoce od Kargulka. Kargulek to polska firma, którą tworzy kreatywna mama Sylwia – uwielbiam kobiece biznesy, a mamowe to już w ogóle i bardzo, bardzo im kibicuję!

Szczególnie jeśli widzę, ze ktoś w swoją pracę wkłada serce, a projekty są dopracowane i przemyślane – no i te pomysły! Niesamowita jest również historia Kargulka – wszystko zaczęło się bowiem od tego, że Sylwia postanowiła stworzyć pomoce dla swojej córki, u której zdiagnozowano autyzm wczesnodziecięcy. Zabawki i pomoce powstały z myślą o tym, by wesprzeć rozwój własnego dziecka.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

W Kargulku znajdziecie bardzo dużo pomocy i zabawek stworzonych z filcu – ten filc jest jednak wyjątkowy i faktycznie, po otrzymaniu paczki od Kargulka, pierwsze na co zwróciłam uwagę to na materiał i wykonanie. Filc jest niesamowicie gruby, wytrzymały i jest bardzo dobrej jakości. Od właścicielki firmy wiem, że niektóre filce sprowadzane są z Niemiec, po to by sprostać wysokim wymaganiom Kargulkowej ekipy – wszystko ma być na najwyższym poziomie i być wytrzymałe.

Z pomocy od Kargulka korzysta wiele poradni i gabinetów specjalistycznych, to pokazuje, jak szerokie mają zastosowanie – mogą pełnić funkcję pomocy rozwojowych i wspierać motorykę małą, rozumienie sekwencji słuchowych, ćwiczyć transferowanie, rozwijać słownictwo.

Ale produkty Kargulka mogą być także zabawkami – jest wiele możliwości spontanicznego wykorzystania ich przez dzieci.

Oprócz filcowych produktów w Kargulkowym sklepie znajdziecie również tekturowe zestawy kreatywne, czyli takie szablony, które możecie wykorzystać do różnych prac plastycznych – niedługo pokażę je Wam w osobnym wpisie z naszymi inspiracjami na ich wykorzystanie. To nie koniec – oprócz pomocy z filcu, szablonów z tektury, w Kargulek oferuje szablony wykonane z tworzywa (atestowanego, może mieć kontakt z żywnością).

Dziś chcę pokazać Wam nasze pomoce / zabawki z filcu – przyznam się szczerze, że długo nie byłam fanką tego materiału, jakoś źle mi się kojarzył ? Jednak to, co Sylwia z Kargulka tworzy w tym filcu to już zupełnie inna bajka.

Pokażę Wam, jak wykorzystywać pomoc zgodnie z jej przeznaczeniem, oraz na jakie pomysły wpadliśmy my podczas naszych zabaw. Bo z Kargulkowymi pomocami już tak jest – że możliwości wykorzystania tej pomocy jest naprawdę wiele.

KANAPKA NA GUZIK

W skład tego zestawu wchodzi „kanapka” czyli usztywniony kawałek filcu z guzikiem na gumce, oraz 15 elementów filcowych – dodatków do kanapki. Znajdziemy tam m. in. Ser, wędlinę sałatę, ketchup, pomidor, rybę, jajko, boczek, cebulę i inne.

Kanapka ma wymiar 12 x 12 cm, dodatki są niewiele mniejsze, ok. 10 cm długości (szerokość różna). Zadaniem dziecka jest nawlekanie dodatków na kanapkę (dodatki mają w sobie specjalną dziurkę).

To nie tylko pomoc, ale zabawka i gra jednocześnie. Przede wszystkim wspiera małe rączki – to świetne ćwiczenie motoryki małej, precyzji ruchu i nauka zapinania i odpinania guzików. Dodatkowo w zestawie znajduje się dwustronna karta menu, a na niej przepisy na kanapki. Do zestawu dołączona jest również kostka z numerami od 1 do 6. Dzięki tym dodatkom, możliwości wykorzystania zabawki jest naprawdę sporo.

Przede wszystkim młodsze dzieci mogą po prostu nawlekać dodatki według własnego uznania – w dowolnej, wybranej przez siebie kolejności. Ze starszakami możemy już pograć w grę – czyli rzucamy kostką i odtwarzamy sekwencję pod wskazanym przez kostkę numerem. Możemy odtwarzać ją ze słuchu (ktoś ją nam odczytuje) lub wzrokowo (z obrazka). Możemy zerknąć na obrazek i odtwarzać sekwencję z pamięci lub – wersja łatwiejsza – cały czas mieć przed oczami obrazek.

My gramy też często tak, że stawiamy menu w ten sposób, że jedną stronę widzę tylko ja, a drugą tylko Franek. Na zmianę rzucamy kostkę. Jeśli Franek wyrzuca 5, ja czytam mu składniki z mojej kanapki numer 5, jego zadaniem jest z pamięci odtworzenie sekwencji na kanapce.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

Rozumienie sekwencji słuchowych ćwiczymy też bawiąc się w restaurację – na przykład ja jestem klientem i zamawiam kanapkę z konkretnymi składnikami. Wymieniam je, a Franka zadaniem jest odtworzyć tę sekwencję z pamięci.

Młodsze dzieci mogą również nauczyć się nazw składników spożywczych oraz poćwiczyć cyfry od 1 do 6.

Kanapkę kupicie tutaj: KANAPKA NA GUZIK

JESIEŃ NA PATYKU

Ten zestaw skradł nasze serca od pierwszego wejrzenia. Jest przepięknie wykonany, a dodatki oprócz filcu mają wzmocnienie w postaci drewnianej sklejki w środku. Elementów jest naprawdę sporo, a jeszcze więcej możliwości ich wykorzystywania.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

Zestaw jest atrakcyjny nie tylko wizualnie, ale i sensorycznie, dotykowo. Filc jest różnej grubości, ma różną fakturę, są na nim elementy wypukłe – szyszka jest szorstka, kasztan ma ostre kolce (w granicach bezpieczeństwa) – wszystko po to, by dostarczyć jak najwięcej bodźców dotykowych.

W zestawie Jesień na patyku znajdziecie ponad 70 elementów. Między innymi dwa patyki na podstawce, 40 dwustronnych kart z zadaniami (sekwencjami do odwzorowywania) oraz elementy z filcu i sklejki, które przedstawiają dary jesieni – na przykład liście lipy, dębu, kasztanowca, jarzębinę, jabłka, śliwki, kurki, borowiki, podgrzybki, szyszki i wiele innych (większości elementów jest po dwie sztuki, niektórych – kamyków i gałęzi – po cztery).

Dodatkowo mamy karty z sekwencjami do odtwarzania – pionowo: do nabijania na patyk, poziomo, oraz karty z rebusami, gdzie mamy uzupełnić brakującą część sekwencji.

Sekwencje można odtwarzać również ze słuchu lub po prostu nabijać na patyk według własnego uznania – tak robi Kazio. W zestawie są dwa patyki do nabijania – więc możemy dziecku ułożyć sekwencję na jednym z nich i poprosić o odtworzenie jej na drugim.

Do zestawu dołączony jest worek, który my wykorzystujemy do rozpoznawania elementów nie widząc ich. Wkładam do woreczka na przykład kasztan i proszę Franka by za pomocą dotyku rozpoznał, co znajduje się w woreczku.

Możemy również próbować znajdować elementy sekwencji w woreczku – tylko po dotyku, to już zadanie dla wprawnych adeptów sztuki ?

Ten zestaw jest również świetnym pretekstem do rozmów o zmieniających się porach roku, o skarbach jesieni, o drzewach, liściach i ich owocach. Możemy również porozmawiać o budowie drzewa, budowie liścia, My tworzyliśmy własne drzewa, dopasowując liście do ich owoców (kasztan – liść kasztanowca, żołądź – liść dębu, jarzębina).

Innym naszym ćwiczeniem jest zabawa w zbieranie skarbów jesieni – które chowam po całym mieszkaniu i bawimy się w „ciepło – zimno”.

Zestaw kupicie tutaj: JESIEŃ NA PATYKU.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

PIEROGI POLSKIE

W skład zestawu wchodzą trzy pierogi wykonane z płótna bawełnianego (niebarwionego, można je prać w pralce). Pierogi mają różne zapięcia – napki, suwak oraz guziki.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

Oprócz pierogów w zestawie znajdziemy również trzy różne narzędzia do transferowania – przenoszenia naszych składników, oraz same składniki – chociaż można wykorzystywać różne dodatki: pompony, guziki, ziarna, możliwości jest naprawdę sporo. Różne kształty będą również prowokować dziecko do różnego rodzaju chwytania, zmiany nacisku czy ustawienia dłoni i nadgarstka – to świetna praktyka przed nauką pisania.

Pierogi to zestaw świetnie nadający się do ćwiczenia umiejętności precyzyjnych – chwytanie szczypcami, przenoszenie, ale także samo zapinanie pierogów, które również jest świetną praktyką przed samodzielnym ubieraniem się, zapinaniem zamków czy guzików.

Pierogi można nadziewać według własnych upodobań, można także ćwiczyć rozumienie sekwencji ze słuchu (na przykład proszę Franka, by użył trzech pomidorów, dwóch ogórków, pięciu pieczarek – to również trening przeliczania). Możemy też ułożyć dziecku z dodatków sekwencję do odtworzenia.

Zestaw kupicie tutaj: PIEROGI POLSKIE.

kargulek
kargulek
kargulek
kargulek
kargulek

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK