Na jakiś czas zrobiłam przerwę w tym cyklu (poprzednie wpisy znajdziecie w zakładce CO ROBIĆ Z TRZYLATKIEM oraz CO ROBIĆ Z CZTEROLATKIEM), ale dziś mam dla Was aż tyle ciekawych propozycji!

Wpis powstał przy współpracy z firmą Alexander

Pamiętam, kiedy odkryłam firmę Alexander – i zaimponowali mi swoją ogromną ofertą gier i zabawek – wiele z nich można również wykorzystywać jako pomoce przy nauce czytania, pisania, liczenia. Pokażę Wam dziś kilka propozycji – od klocków konstrukcyjnych, po gry, aż wreszcie kończąc na bardzo ciekawej pomocy językowej, która może służyć bardzo długo. A wiecie, co jest super w firmie Alexander? Mają bardzo sensowne ceny.

CO ROBIĆ Z CZTEROLATKIEM – propozycje od Alexander

KLOCKI MONTINO 5+

Zakochałam się w tych klockach – a wraz ze mną Franek, nawet Kazio próbuje swoich sił! Te kolorowe rurki i pasujące do nich łączenia pozwalają na tworzenie niesamowitych konstrukcji – w 3D.

Cudownie pracują małe dłonie, nadgarstki, palce, ale to nie wszystko – głowa też pracuje, ćwiczymy kreatywność, wyobraźnię, myślenie przestrzenne, planowanie, a nawet – rzec by można – zarządzanie projektem ?

W skład naszego zestawu (mamy ten z 230 elementami) wchodzi 150 rurek – 60 długich, 45 średnich i 45 krótkich) oraz 80 łączników. Rurki wyginają się, więc możemy wyjść poza ramę konstrukcji w oparciu o kwadrat, prostokąt czy trójkąt – możemy również tworzyć koła czy półokręgi. 

montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d
montino 3d

Łączniki w kształcie gwiazdek są super – bo dzięki nim możemy tworzyć naprawdę szalone konstrukcje i łączyć rurki pod różnym kątem. A monstrualne konstrukcje robią wrażenie – my na przykład zrobiliśmy z Frankiem domek dla Kazia ?

W komplecie jest również książeczka z inspiracjami. Rurki i łączenia są trwałe, nie jest to zabawka na jedne raz, al. Raczej na długie godziny wspólnego konstruowania. Bardzo mi się podoba stosunek ceny do jakości w tym wypadku.

Klocki są teoretycznie od piątego roku życia, ale czterolatek poradzi sobie z nimi spokojnie.

Klocki Montino kupicie tutaj: KLOCKI MONTINO 3D.

MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR 4+

Te klocki konstrukcyjne pewnie znacie – wersja junior dedykowana jest dzieciom od 4 roku życia. Zestawów jest naprawdę sporo, ja dziś pokażę Wam, na czym polega fenomen tych klocków na przykładzie zestawu z samochodem wyścigowym.

Różnica między zestawami Mały Konstruktor a Mały Konstruktor junior jest zdecydowanie  w trudności, ale także w rodzaju elementów – w wersji junior mamy drewniane elementy oraz plastikowe wkręty, podczas gdy w wersji klasycznej są to śrubki i narzędzia metalowe.

W naszym zestawie znalazło się aż 55 elementów wyścigówki, instrukcja (bardzo przejrzysta nawet dla czterolatka) oraz dla płaskie klucze (z drugiej strony mogące służyć jako śrubokręt – można pracować na dwa sposoby).

MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR
MAŁY KONSTRUKTOR JUNIOR

Instrukcja daje dziecku możliwość samodzielnego złożenia samochodu, elementy dokręcają się łatwo i dziecko spokojnie daje radę pod okiem rodzica. Konstrukcję można wielokrotnie rozmontowywać i składać na nowo – nic się z nią nie dzieje. Można również tworzyć własne konstrukcje ?

Wszystkie zestawy z serii Mały Konstruktor znajdziecie tutaj: MAŁY KONSTRUKTOR od ALEXANDER

RACH CIACH!

To jest gra, którą lubię za wiele rzeczy – ale jedną z nich jest zdecydowanie możliwość grania, kiedy Kazio jest obok. Pytacie mnie często, jak mi się udaje grać z Frankiem w gry, kiedy Kazik jest obok – no więc – rzadko mi się udaje ? Robimy to, kiedy Kaziowi zdarzy się drzemka (ostatnio coraz rzadziej i coraz krócej), albo kiedy mój mąż jest w domu.

Ale w Rach Ciach możemy grać wszyscy razem – Kazio ma swój zestaw i jest zajęty nakładaniem kuleczek, my z Frankiem za to rozgrywamy prawdziwą rozgrywkę.

W skrócie – gra polega na nakładaniu kolorowych kulek na patyk. Zestawów kulki + stojak do nakładania jest sztuk cztery – i tyle też maksymalnie graczy może brać udział w rozgrywce. Każda kulka w zestawie ma inny kolor. Dodatkowo w zestawie są: karty do gry, plansza i pionki, dzwonek.

Gra polega na odtwarzaniu układów z kart – kolorów właściwie – za pomocą kulek na swoim stojaku. Kto zrobi to szybciej – dzwoni dzwonkiem i może poruszyć się na planszy o tyle pól, ile kulek było w danym układzie. Kto pierwszy na mecie – wygrywa.

RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!
RACH CIACH!

Powiem Wam, że ostatnio Frankowi tak sobie chciało się odtwarzać wzory, układy, czy nawet rzadko korzystał z układanek lewopółkulowych. A tu ta gra na nowo nas wciągnęła w ten temat. A kulki można wykorzystać do różnych innych zabaw – bo to aż cztery komplety kulek w różnych kolorach – można na przykład je nawlekać bezpieczna igłą, układać w różnych konfiguracjach na innych płaszczyznach.

Grę kupicie tutaj: RACH CIACH!

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI

To zestaw, który zachęci dziecko do tworzenia własnych opowieści, rozwinie wyobraźnię i pewność wypowiedzi. W zestawie znajduje się 12 pieczątek oraz karty z początkiem wypowiedzi – przecież najtrudniej jest zacząć?

Możemy używać zestawu zgodnie z instrukcją – czyli losować kartę, a następnie przy pomocy pieczątek tworzyć opowieść, którą następnie w formie ustnej streszczamy bądź opowiadamy w formie rozwiniętej.

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI
OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI
OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI
OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI
CO ROBIĆ Z CZTEROLATKIEM – propozycje od Alexander

Możemy również postawić na dowolność i za pomocą pieczątek tworzyć na przykład zaszyfrowaną wiadomość, czy zagadki do odgadnięcia – możliwości jest wiele.

Do kupienia tutaj: OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI

PRALKA Z WYRAZAMI

To jest produkt tego typu, że ja mam zawsze problem natury osobistej – że nie dam rady opowiedzieć Wam o wszystkich zaletach i możliwościach pracy i że on gdzieś zginie w czeluściach bloga czy internetów w ogóle, a to by była naprawdę WIELKA STRATA.

A możliwości jest naprawdę multum. Zacznijmy jednak od początku. W skład zestawu wchodzi pralka (składana z 6 elementów, sporych rozmiarów, bardzo wytrzymała), kartoników z praniem do nawlekani (różne części garderoby w różnych kolorach) – na odwrocie są wyrazy, mamy też kapsułki z płynem do prania oraz karty z układami ubrań do odtworzenia, klepsydrę oraz sznurki do rozwieszania prania.

Nawet jeżeli nie chcemy korzystać z instrukcji (a jest tam wymienionych ponad 10 różnych opcji na zabawę i pracę z tą pomocą – bo dla mnie to zdecydowanie pomoc terapeutyczna czy logopedyczna) – możemy świetnie się bawić robiąc w pralce pranie – a następnie wieszając je na sznureczkach.

PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI

Z Kaziem korzystam często z okrojonej ilości kartoników i na początku układałam przed nim na przykład cztery kartoniki z różnymi częściami garderoby w różnych kolorach i mówiłam „włóż do pralki żółtą bluzkę”. Później używaliśmy już większej ilości kartoników i odtwarzaliśmy układy z kart.

Można również odwrócić karty z ubraniami i – to wersja dla dzieci czytających – poprosić dziecko o wrzucenie do pralki wyrazów dwusylabowych na przykład.

Instrukcja – jak już wspomniałam – jest przebogata, a możliwości pracy ogrom. Świetna pomoc, a do tego cena – nie uwierzycie – poniżej 50 zł.

Do kupienia na przykład tutaj: PRALKA Z WYRAZAMI.

PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI
PRALKA Z WYRAZAMI

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK