inspiracje pierwszy rok pomysły na prezent pomysły na prezent dla rocznego dziecka

Dwie zabawki, które powinny mieć wszystkie małe dzieci

fabryka wafelków

Często pytacie mnie o pomysły na prezent dla młodszych dzieci, dziś chciałabym pokazać Wam dwie zabawki, które, moim zdaniem, powinny mieć wszystkie dzieci w wieku 1-2 lata. Być może z pozoru to banalne propozycje, często szukamy czegoś spektakularnego, ale chciałabym pokazać Wam zalety prostych rozwiązań i wskazać na korzyści płynące z dwóch ponadczasowych propozycji prezentowych.

Klocki drewniane

Nie mam nic do Lego, czy innych klocków łączących się, ale klocki drewniane to coś, czego w domu, w którym jest małe dziecko, nie powinno zabraknąć.

Dlaczego klocki drewniane są takie ważne?

Zupełnie inaczej pracuje dłoń dziecka, kiedy układa wieżę z klocków, które się ze sobą nie łączą. Wiecie, że w psychologii dziecka jedną z metod, która wskazuje nam rozwój dziecka jest właśnie ilość klocków, z których układa wieżę?

Dodatkowo, klocki, które się ze sobą nie łączą, mają jedną zaletę, której nie posiadają klocki łączące się typu Lego – można rozwalać powstałe z nich wieże! Rozwalanie wież jest prymarne, jest normą rozwojową i warto dać dziecku możliwość do eksperymentowania z burzeniem. Poza tym burzenie – umówmy się – daje dziecku ogrom radości!

Klocki, które się łączą, na przykład Lego, oczywiście także są wartościowe, ale pierwsze klocki maluszka – moim zdaniem – powinny nie mieć możliwości łączenia się.

fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków

Klocki to nie tylko motoryka mała, koordynacja wzrokowo – ruchowa, ale też kształtowanie w dziecku sprawczości i niesamowite pole do rozwoju wyobraźni i myślenia przestrzennego.

Klocki to również zaproszenie do świata symetrii, kształtów, wzorów, dostrzegania zasad rządzących równowagą. Klocki różnych rozmiarów powodują, ze dziecko musi dostosować swój chwyt oraz ćwiczy precyzję ruchu.

Klocki ze zdjęcia to Little Dutch. Zestaw zawiera 50 klocków, utrzymanych w odcieniach błękitu oraz barwy naturalnego drewna. Różne kształty urozmaicają zabawę. Dodatkowo na klockach znajdują się motywy zwierzęce. Bardzo fajne są też sznurki przy opakowaniu, ułatwiają przenoszenie, nawet młodszym użytkownikom.

Klocki kupicie tutaj: KLOCKI LITTLE DUTCH

Sorter kształtów

Sorter kształtów to zabawka, która uczy nas nie tylko rozpoznawania kształtów, ale także niesamowicie wpływa na koordynację oko – ręka, powoduje zróżnicowaną pracę palców i nadgarstka (dziecko musi inaczej chwycić klocki o różnych kształtach, ustawić je tak, by wpasowały się do otworu).

fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków
fabryka wafelków

Sorter ze zdjęcia to ponownie Little Dutch. Ta holenderska firma ujęła mnie ogromnie estetyką i doborem kolorów. Ich zabawki są po prostu piękne, a myślę, że dzieci warto również od najmłodszych lat otaczać ładnymi przedmiotami. Piękne są te odcienie niebieskiego, turkusowego, błękitu. Delikatne obramowanie wokół otworu również może posłużyć dla starszych do rozróżniania subtelnych różnic między kolorami.

Pamiętajcie, że – by zachęcić dzieci do użycia zabawki czy pomocy, warto postawić ją „nierozwiązaną” na półce – na przykład w przypadku sortera – osobno połóżcie klocki, by dziecko nawet przechodząc nabrało ochoty na dopasowanie kształtów.

W tym sorterze cenię też jeszcze jedną rzecz – mimo tego, że same kształty nie są spore, klocki są długie, dzięki czemu maleje ryzyko połknięcia czy zadławienia się nimi.

Sorter kupicie tutaj: SORTER KSZTAŁTÓW LITTLE DUTCH

Inne zabawki dla maluszka, warte uwagi

  1. PIRAMIDA BŁĘKIT
  2. PUZZLE – KOSTKI ZWIERZĄTKA
  3. DOMINO
  4. SŁONIK NA SZNURKU
  5. UKŁADANKA MIASTO
  6. PUZZLE ZWIERZĄTKA

Więcej inspiracji prezentowych dla dzieci w każdym wieku znajdziecie również na blogu Fabryka Wafelków.

fabryka wafelków

Wpis powstał przy współpracy z Fabryka Wafelków.

Powiązane wpisy