W grudniu pojawiło się już u nas dość sporo nowości książkowy i nie tylko (Black Friday maczał w tym palce!) – dlatego też ten wpis będzie potężny i zobaczycie w nim nie tylko książki, ale też puzzle i karty z jednym z najulubieńszych bohaterów Kazika – czyli z Puciem.

ZNIKAJĄCE KRÓLESTWO. PRZEWODNIK PO ŚWIECIE ZAGROŻONYCH ZWIERZĄT

Pięknie wydana książka walijskiej ilustratorki – to nietypowy atlas zwierząt pokazujący nam zagrożone gatunki. Dowiemy się z tej książki, co zagraża poszczególnym gatunkom, jakie są przyczyny ich malejącej populacji i czy jest coś, co możemy zrobić, by odwrócić ich los.

Wiele zwierząt to bardzo rzadkie, mało znane nam gatunki, ale czy wiedzieliście, że na przykład na tej liście znajduje się również żyrafa? Myślę, że ważne jest, by pokazywać dziecku też i takie strony – uwrażliwiać dzieci na kwestie ekologiczne, związane ze światem zwierząt i roślin oraz z naszą przyszłością – nas, jako gatunku ludzkiego.

To w naszych dzieciach może zostać zasiane ziarno zmian, pewnej wrażliwości i świadomości odnośnie ekologii. Książka ma przepiękne ilustracje i została podzielona na środowiska, w jakich występują zagrożone gatunki zwierząt (na przykład pustynia, wody i oceany, pustynie etc.)

Książkę kupicie tutaj: ZNIKAJĄCE KRÓLESTWO

RATUJMY ZWIERZĘTA

W bardzo podobnej konwencji utrzymana jest kolejna książka opowiadająca o zagrożonych gatunkach zwierząt. Najsmutniejsze jest to, że naprawdę mało zwierząt z poprzedniej książki powtarza się i w tej – czyli gatunków zagrożonych jest tak dużo, że tego typu książki pokrywają jedynie część z nich, pokazują jedynie pierwiastek.

W tej książce zagrożone gatunki podzielono według kontynentów. Bardzo jasno wypunktowano największe zagrożenia danego gatunku zwierzęcia oraz tego, co sprawia, że borykają się one aktualnie z takimi problemami.

Obie książki polecam Waszej uwadze – piękne rozszerzenie tematu dla dzieci zafascynowanych światem zwierząt.

Książkę kupicie tutaj: RATUJMY ZWIERZĘTA.

OPOWIEM CI MAMO, CO JEŹDZI NA DWÓCH KOŁACH

Książki z tej serii często pojawiają się na mamowato – bo i faktycznie bardzo je z chłopakami lubimy. Każda z nich poświęcona jest jakby jednemu działowi tematycznemu (jest książka o psach, pociągach, narzędziach i nasza ukochana – o dinozaurach – a także sporo, sporo więcej!). Tu akurat przyglądamy się wszelkim pojazdom jeżdżącym na dwóch kółkach.

Książki z serii Opowiem Ci mamo mają kilka wspólnych cech – zawierają krótkie teksty, często wierszyki, łamigłówki, rysowane zagadki i labirynty. Często możemy przy ich pomocy poćwiczyć spostrzegawczość oraz umiejętność opowiadania historii na podstawie ilustracji. To jakby wspólny mianownik wszystkich książek z tej serii.

W książce udamy się w podróż nie tylko historyczną, ale i geograficzną, na przykład przyglądając się skuterom, odwiedzimy Włochy, a przy tematyce rowerów miejskich nie sposób by było nie wybrać się choćby palcem po mapie do Holandii.

Książkę kupicie tutaj: OPOWIEM CI MAMO, CO JEŹDZI NA DWÓCH KOŁACH

PUCIO I MISIA UBIERAJĄ CHOINKĘ

Zrobimy przerwę w książkach na małą chwilę, bo chcę Wam pokazać nowości w serii o Puciu, która już od pewnego czasu nie zawiera tylko książek, ale też puzzle i układanki. Te puzzle pokazywałam już wielokrotnie na Facebooku oraz Instagramie. Zanim opowiem Wam o tych puzzlach oraz o kolejnym produkcie, czyli kartach edukacyjnych z Puciem, chciałabym zwrócić uwagę na opakowanie – nie ma już foliowych czy strunowych woreczków – mamy piękne, papierowe torebeczki, brawo Nasza Księgarnia!

Puzzle te są typowo świąteczne – mają nietypowy kształt i naprawdę nie są na początku łatwe do ułożenia – ale za to jaka to frajda znajdować poukrywanych wśród gałęzi choinki bohaterów książek o Puciu. Dodatkowo, do puzzli dołączone są kółka – bombki, którymi możemy „udekorować” puzzlową choinkę po ułożeniu lub prawdziwą choinkę w domu – bo Puciowe bombki mają dziurki na sznurek.

Puzzle kupicie tutaj: PUCIO I MISIA UBIERAJĄ CHOINKĘ

PUCIO. PIERWSZE ZABAWY

Kazio uwielbia Pucia i wszystko, co z nim związane. Mamy więc wszystkie książki, wszystkie układanki, wszystkie puzzle – no generalnie wszystko. Ale ostatnio bez wątpienia jest największym fanem tych kart. Karty Pucio – pierwsze zabawy to kartonowe kwadraciki z postaciami z serii o Puciu oraz z wyrazami dźwiękonaśladowczymi.

Oprócz dużych kartoników mamy też malutkie z samymi podpisami. Świetne karty do nauki mówienia dla maluszków – czekam na więcej takich ze słownictwem dla starszych dzieci – rzeczowniki, czasowniki może? Mam nadzieję, że ten pomysł będzie kontynuowany.

My bawimy się kartami na różne sposoby – czasem je po prostu pokazuję Kaziowi, a on naśladuje dźwięk związany z obrazkiem. Czasem Kazio sam je sobie rozkłada i wydaje odgłosy. Niekiedy Kazio odszukuje sceny z kart w książkach Puciowych. Z małymi karteczkami pracujemy w ten sposób, że ja czytam napis, a Kazio dopasowuje kartonik do dużego obrazka.

Układankę kupicie tutaj: PUCIO. PIERWSZE ZABAWY.

IDĄ ŚWIĘTA

Trochę poprzez choinkę z Puciem chciałabym Was zaprosić do świątecznych książek – tu akurat jestem dość wybredna z racji bycia osobą niewierzącą szukam książek niezwiązanych z żadną religią. Dodatowym utrudnieniem jest to, że moje dzieci od początku są uczone kim był historyczny Mikołaj i nie wierzą w Świętego, który rozdaje prezenty tym bardziej lub mniej grzecznym dzieciom. Stąd też nie wszystkie książki świąteczne są dla nas – zupełnie nie umniejszam ich wartości, są wśród tych książek przepiękne publikacje, ale nie dla nas niestety, bo nie chciałabym po prostu mącić moim dzieciom w głowach.

Ale dla tych którzy szukają podobnych książek, co my (niekoniecznie z tych samych, co my powodów), mam bardzo ciekawą propozycję. Idą Święta – to książkach o tradycjach i wierzeniach związanych z Bożym Narodzeniem oraz Mikołajkami. Dzięki tej książce poznamy wiele zwyczajów świątecznych z tych bliższych i dalszych nam krajów.

Dowiemy się również skąd tak naprawdę wzięły się nasze, rodzime tradycje – skąd zwyczaj pustego miejsca przy stole, choinki i tak dalej.

Pięknie wydana książka z cudownymi ilustracjami – ale to, co dla mnie najciekawsze to ponad religijne pochylenie się nad tematyką Świąt Bożego Narodzenia, pokazanie rodowodu wielu tradycji, wyjaśnienie pochodzenia wielu z nich. Bardzo ciekawa książka – dla dzieci i dla rodziców.

Do kupienia tutaj: IDĄ ŚWIĘTA

JANO I WITO. ZAPACH ŚWIĄT

Kolejna propozycja świąteczna, którą chciałabym Wam pokazać to książka z serii Jano i Wito – tym razem typowo świąteczna. Cała seria jest bardzo wspierająca rozwój mowy, trochę elementarzowe zdania – docenią je z pewnością specjaliści logopedzi, ale też rodzice małych dzieci – myślę, że cała seria jest warta do posiadania w swojej biblioteczce, jeśli mamy dzieci w okolicy wieku 1+.

Świąteczny Jano i Wito ma podtytuł Zapach Świąt – i nie jest on bez znaczenia, w książeczce są dwa miejsca, które możemy potrzeć palcem i poczuć… no właśnie – tytułowy zapach Świąt.

Książkę kupicie na przykład tutaj: JANO I WITO. ZAPACH ŚWIĄT.

KTO SIĘ KRYJE W LESIE, KTO SIĘ KRYJE W WODZIE

Seria książeczek dla małych dzieci Kto się kryje… to dwa pop – upy, czyli książki z wyskakującymi, trójwymiarowymi elementami – bardzo atrakcyjna dla młodszych i starszych dzieci – u nas przeglądają je zarówno Kazio, jak i Franek, mimo że książki na co dzień leżą na Kaziowej półce.

Dla Kazia są ciekawe ze względu na trójwymiarowe zwierzęta, które „wyskakują” z książki, po rozłożeniu odpowiedniej strony. Franek z kolei korzysta z niesamowitego klimatu tych książeczek – mam wrażenie, że Franek jest aktualnie w wieku oswajania strachów dziecięcych, więc taki klimat z lekka strachliwy tych książeczek bardzo mu odpowiada.

To też książeczki z morałem – że strach ma często wielkie oczy i zazwyczaj nie ma nic paranormalnego w tym, czego się obawiamy – jasne oczy w ciemności należą do na przykład do sowy, a cień okazuje się być nietoperzem.

Książeczki kupicie tutaj:

KTO SIĘ KRYJE W LESIE

KTO SIĘ KRYJE W WODZIE

ABECADŁO POD LUPĄ

Ależ to jest super książka! Szczególnie dla dzieci z fazą na literki – ale też i dla tych bez fazy w sumie, bo może im to zainteresowanie się rozwinie właśnie dzięki tej książeczce. Książka z lupą w komplecie – ale lupą specjalną, z czerwoną powłoką, która pozwala na zobaczenie ukrytych obrazków.

Każda rozkładówka wygląda podobnie – mamy literę, w której ukryte są obrazki. Obrazki – słowa, zaczynają się na dokładnie tę literę, w której się ukrywają. Na przykład przy okazji litery C mamy takie słowa, jak cytryna, cebula czy cena.

Te same obrazki mamy po lewej stronie. Możemy bawić się w odszukiwanie obrazków przy pomocy specjalnej lupy i rozwijać słownictwo, poznawać litery lub ćwiczyć gry językowe typu – co słyszysz na początku słowa.

Książkę kupicie tutaj: ABECADŁO POD LUPĄ.

AKADEMIA TROPICIELI FAKTÓW – DELFINY I REKINY oraz EPOKA LODOWCOWA

To nie pierwsze książki z serii Akademia Tropicieli Faktów, które mamy i z pewnością nie ostatnie. Choć brakuje mi w tych książkach dużego formatu, koloru, tego wszystkiego, do czego przyzwyczaiły mnie książki dla młodszych dzieci. Może też trochę rozpieściły. Może więc to, co odczuwam jako brak – może być zaletą tej serii. Bo te książki mogą stanowić pewnego rodzaju przejście od książek typowo dziecięcych do tych takich bardziej „dorosłych”, z mniejszą ilością barw, obrazków, tego co skupia i przyciąga uwagę – poza tekstem.

Treściowo uwielbiam wszystkie książki z serii Akademia Tropicieli Faktów i jeśli Wasze dziecko interesuje się jakąś tematyką, polecam sprawdzić, czy ta seria nie ma w swojej ofercie książki o tym temacie – bardzo warto. Jest tu dużo faktów i ciekawostek, czarno białe ryciny przedstawiają co ciekawsze informacje.

Tu akurat chcę Wam pokazać książkę o delfinach i rekinach (super pokazane podobieństwa i różnice między nimi i dużo nawiązań ogólnie do życia w wodzie). No i nasza najulubieńsza zaraz po dinozaurowej (bo też jest z tej serii) książka o epoce lodowcowej. Świetna! I bardzo ciekawa.

Do kupienia tutaj:

AKADEMIA TROPICIELI FAKTÓW  – DELFINY I REKINY

AKADEMIA TROPICIELI FAKTÓW – EPOKA LODOWCOWA

GRYZAK. KSIĄŻKOPOTWOREK

Książki o Gryzaku mamy dwie. Pierwsza z nich jest jakby wprowadzeniem w świat Gryzaka i poznaniem tej postaci. Powiem Wam, że różnie podchodzę do elementu fantastycznego w książkach dla dzieci, ale często też robię różnego rodzaju wyjątki i idę na różne ustępstwa jeśli chodzi o książki dla dzieci i nie trzymam się kurczowo tej idei, by zawierały one tylko postaci realistyczne.

Także tym sposobem, trafiły do nas książki o Gryzaku – bo powiem Wam, że szkoda by było, gdyby moja cenzura realizmu ich nie dopuściła. No fajne one są, naprawdę! Zabawne – ogromnie i dla dzieci i dla dorosłych. Zaskakujące! A naprawdę wydawało mi się, że w dziedzinie książek dla dzieci niewiele jest w stanie mnie zaskoczyć. A tu proszę – pojawia się taki oto gryzak.

Pierwsza książka o Gryzaku przedstawia nam tego jegomościa, który ponad wszystko w  świecie uwielbia… wgryzać się w książki. Bohaterowie popularnych baśni i opowieści powinni mieć się na baczności, bo oto nadchodzi Gryzak i nie zawaha się ich…wygryźć, co może zmienić tok historii takich jak chociażby Czerwony Kapturek.

Obie części przygód Gryzaka pełne są dziurek, okienek i innych dodatkowych elementów uatrakcyjniających lekturę.

Książkę kupicie tutaj: GRYZAK. KSIĄŻKOPOTWOREK

GRYZAK. KSIĘGA DINOZAURÓW

To kolejna część przygód Gryzaka, który tym razem wgryza się w świat dinozaurów. Jakby – przy okazji, bez wysiłku, poznamy też wiele rodzajów i gatunków dinozaurów, dowiemy się ciekawych informacji na ich temat i poszerzymy swoją wiedzę o czasach prehistorycznych. Wędrując przez świat dinozaurów, Gryzach przegryza się przez kolejne stronnice, a czasem narobi sobie kłopotów narażając się mięsożercom. Czasem też niektóre dinozaury zdecydują się mu pomóc – delikatnie mówiąc w niekonwencjonalny sposób.

Naprawdę polecam obie książeczki, jeśli też czasem jesteście w stanie zrezygnować ze swoich wymagań dotyczących realizmu książek dla dzieci – obie są zaskakująco dobre i zabawne.

Książkę kupicie tutaj: GRYZAK. KSIĘGA DINOZAURÓW.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK