Tematyka kosmosu to coś, co nie schodzi z naszych półek, że się tak wyrażę. Większość pomocy i tematycznych zabawek wymieniam Frankowi co tydzień, niektóre co dwa, ale jest kilka tak zwanych „stałek” i kosmos zdecydowanie jest jedną z nich.

Wiem, że zapytacie, więc od razu odpowiem – jakie są inne „stałki”? Ciało człowieka oraz alfabet ruchomy wraz z kartami pracy.

Ale dziś będzie o kosmosie, bo faktycznie co jakiś czas pojawia się u nas kolejna pomoc z tej tematyki. O planetach dowiedzieliśmy się już dość sporo, ale odkąd mamy w domu domowe planetarium, wzrosło zdecydowanie zainteresowanie Franka gwiazdami, gwiazdozbiorami i konstelacjami – o czym, powiem Wam szczerze, ja mam wiedzę dość małą, więc postanowiłam zaopatrzyć się w pomoc, która pomoże i mi i Frankowi dowiedzieć się trochę więcej o tej tematyce.

Ta nowość to GWIAZDOZBIORY od Buu Strasznie fajne zabawki (których pomoce polecałam już na blogu wielokrotnie na przykład TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ).

Gwiazdozbiory to zestaw drewnianych tabliczek z wypalonymi na nich gwiazdozbiorami – w miejscu najjaśniejszych gwiazd są dziurki (wrócę do nich później, bo to bardzo ważne). W zestawie znajdują się wszystkie (12) konstelacje zodiakalne oraz kilka (5) najważniejszych, najbardziej znanych gwiazdozbiorów niezodiakalnych.

gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory

Dodatkowo mamy jeszcze dwie tabliczki, przedstawiające fazy księżyca oraz fazy zaćmienia słońca. W zestawie znajduje się także ulotka z informacjami o gwiazdach i gwiazdozbiorach. Całość zapakowana jest w estetyczny woreczek.

Jak można pracować z tymi tabliczkami? Możliwości, jak zwykle jest bardzo dużo. My na początku oglądaliśmy gwiazdozbiory i porównywaliśmy tabliczki z gwiazdozbiorami, które są w naszej książce (korzystamy z Planetarium oraz Niesamowity Wszechświat). Po tabliczkach można też wodzić palcem, poznawać gwiazdozbiory sensorycznie.

Porównywaliśmy też gwiazdozbiory z obrazem nieba z naszego domowego planetarium (tam mamy opcję, że widać gwiazdy z zaznaczonymi gwiazdozbiorami).

Dziurki w tabliczkach umożliwiają zabawę światłem – wystarczy zaświecić latarką za tabliczką, a na ścianie pojawi się obraz gwiazd. To świetny sposób na uzmysłowienie dziecku, że te linie, które łączą gwiazdy w gwiazdozbiorach, są tylko umowne, to coś, co ludzie wymyślili, w ten sposób połączyli gwiazdy tworząc koncepcję gwiazdozbiorów.

Mocno zaostrzonym ołówkiem można również przez te dziurki przenosić gwiazdozbiory na kartkę, a nawet na wielkiej płachcie papieru stworzyć obraz nieba – odtworzyć gwiazdozbiory na przykład z nieba widocznego zimą.

gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory
gwiazdozbiory

Tematyka gwiazd jest niesamowita, ich narodziny i śmierć, procesy, które w nich zachodzą. Dopiero wsiąkamy w temat, ale widzę, że wzbudza to ogromne zainteresowanie Franka – i moje również, bo większość tych informacji jest dla mnie nowych.

Mam też dla Was super informację – na moim Instagramie właśnie ruszył konkurs, w którym do wygrania jest właśnie zestaw GWIAZDOZBIORY od BUU Strasznie fajne zabawki.

Zasady są bardzo proste:

Aby wziąć udział w konkursie – należy być obserwatorem @mamowato.pl oraz @buustraszniefajnezabawki na Instagramie – konkurs dedykowany jest właśnie osobom, które polubią oba profile.

Będę wdzięczna za wszelkie udostępnienia informacji o konkursie oraz zapraszanie znajomych w komentarzach – oczywiście nie jest to warunek uczestniczenia.

I teraz najlepsze: zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy PRZEZ DZIECKO (lub rodzica z dzieckiem w przypadku młodszych dzieci) o tematyce NOCNE, GWIEŹDZISTE NIEBO. Zdjęcie pracy należy udostępnić na swoim Instagramie z hashtagiem #mamowatoibuu.

Konkurs zaczyna się dziś, czyli 12.12, a kończy się 19.12 czyli dokładnie za tydzień. Wyniki podam 20.12 na Instagramie.

Uwaga! Jeśli nie masz Instagrama, a bardzo chcesz wziąć udział w konkursie, możesz przesłać pracę konkursową na mamowato@gmail.com.

Promocja nie jest żaden sposób sponsorowana czy wspierana przez portal Instagram (to wszystko to moja sprawka haha i oczywiście wspaniałych Buu Strasznie fajne zabawki, którzy sponsorują tę cudowną nagrodę!). Także hop – wskakujcie na Instagram!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK