Jakiś czas temu na Facebooku zapytałam Was o to, czy kupujecie zabawki „zgodne” z płcią dziecka. Tylko – co to w ogóle oznacza „zgodne” z płcią? Czy zabawki mają płeć?

Wpis powstał przy współpracy z mamabrum.eu

Po tym, jak pokazałam zdjęcie, gdzie Franek i Kazio bawią się domkiem dla lalek, kilka z Was zapytał mnie, czy nie mam…

Opublikowany przez mamowato.pl Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Zabawki dla chłopców czyli co? Samochody, garaże, klocki konstrukcyjne czy straż pożarna i narzedzia? Zabawki dla dziewczynek czyli lalki, kuchnia, akcesoria do gotowania i sprzątania, domek dla lalek?

Myślę, że każde dziecko jest inne i każdemu warto pozwolić bawić się tym, co lubi. Z drugiej strony myślę także, że nie ma co na siłę przekonywać chłopców do zabawek, które uznawane są dziewczęce, tak samo, jak nie ma co na siłę proponować dziewczynce zabawek, które uważane są za te chłopięce. Dla mnie ważny jest człowiek – ten mały – i pragnienia tego człowieka, jego potrzeby.

Staram się obserwować moje dzieci i proponować im zabawki dostosowane do wieku i potrzeb, faz wrażliwych.

Myślę, że kłopot mogą sprawić osoby postronne – tak, jak dziewczynka z akcesoriami kojarzonymi z chłopięcymi jest uznana przez niektórych za „łobuziarę”, „chłopczycę”, tak chłopca bawiącego się lalkami, pchającego wózek, może już spotkać komentarz typu, że to niemęskie. To dla dziewczynek – jakby to była ujma. Mam ogromne uczulenie na to, że hasło „dziewczyńskie”, „babskie”, „jak dziewczyna” ma w naszym języku konotacje perioratywne, negatywne. „Jak dziewczyna” czyli jak ktoś słaby. „Płakać jak baba”. Być słabym, jak dziewczyna.

Dla mnie kobiecość jest synonimem siły!

mamabrum
mamabrum

Dlatego też zwyczajnie ogromną stratą byłoby zamykać się tylko w zabawkach, które kojarzone są z płcią. Wszelkie konstrukcyjne zabawki, kolejki, tak świetnie rozwijają przestrzenną. Z kolei te, które niektórzy przypisują dziewczynkom – czyli zabawki związane z odtwarzaniem ról i czynności domowych, cudnie rozwiną chłopaków w tak zwanym życiu praktycznym.

W naszym domu chłopcy mają do dyspozycji różne zabawki – chłopcy mają garaże, kolejki, samochody, ale mają też drewnianą kuchnię i drewniany domek oraz akcesoria do sprzątania. Osobną kwestią jest to, że często trudno jest znaleźć domek, miotłę, mop, czy kuchnię która byłaby neutralna płciowo, ale da się ?

Pokażę Wam dziś dwie drewniane zabawki, które pojawiły się w pokoju chłopaków – stoją obok siebie, choć ktoś mógłby stwierdzić, że są zupełnie różnie – dla nas nie! Często wręcz wykorzystujemy je w zabawie razem, budując dodatkowo tory do drewnianej kolejki – tworzymy miasto dla naszej rodzinki z domku dla lalek.

mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum

Parking ma windę – to dopiero czad (Kazio używa tego jako dźwigu towarowego), a na szczycie parkingu jest lotnisko. Dodatkowo mamy wiele akcesoriów do zabawy – cztery drewniane autka i helikopter, szlaban wjazdowy, stację paliw oraz stacja paliw.

Sporo ruchomych elementów uatrakcyjnia zabawę – szlaban się podnosi, można uzupełnić paliwo, umyć auto (ja często tę myjnię wykorzystuję do zabawy w kolory z Kaziem – umyj proszę autka niebieskie, teraz czerwone itp.) – ruszają się w niej myjki boczne i górna. No i ta winda – dzięki pokrętłu u góry możemy wwozić autka i nie tylko na różne poziomy garażu.

Parking kupicie tutaj: DUŻY DREWNIANY GARAŻ (cena 159 zł)

Domek za to jest przepiękny – drewniany, trzy poziomowy. Ma otwierane okiennice oraz wielki taras na ostatnim piętrze. W zestawie mamy sporo akcesoriów – przepięknie wykonanych, drewnianych i solidnych (jak łóżko, stoliki nocne z lampkami, szafę, stolik nocny, toaletę, wannę, prysznic, fotele, stolik pod telewizor oraz sam telewizor – a to wszystko tylko część dodatków). W zestawie są również trzy drewniane lalki.  Są też miękkie dodatki – ręczniki, dywaniki, kołdry.

mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum
mamabrum

Akcesoria do domku mają sporo części ruchomych, można więc naprawdę świetnie się bawić. Franek uwielbia robić lalkom przemeblowanie ? A Kazio za to odtwarza sytuacje znane z naszego życia.

Domek kupicie tutaj: DOMEK DLA LALEK (obecnie w promocji! Za 159 zł)

Wymiary parkingu i domku są podobne – około 50 cm wysokości i długości, jest różnica w głębokości – domek ma dokładnie 26,5 cm głębokości, a garaż 40 cm. Także oba są dość spore, ale nie na tyle, by przytłoczyć pomieszczenie.

Ps. Swoją drogą polecam Wam bardzo sklep mamabrum – mają dużo drewnianych zabawek w spoko cenach (Kaziowi na Święta zamówiłam stamtąd farmę Farmee, niedługo Wam pokażę).

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK