Zatrzymać czas, uchwycić moment, złapać chwile…zamknąć w kadrze uśmiech, ziewnięcie, mały grymas dziecięcej buźki, który tak zwyczajny, zarazem jest niepowtarzalny, bo z każdym dniem nasz malec rośnie. Za chwilę pójdzie do przedszkola, szkoły, na studia… czas dzieciństwa tak szybko przemija.

Warto udokumentować każdy etap życia naszych pociech, by za kilka, kilkanaście lat w trakcie kłótni ze zbuntowanym nastolatkiem, móc wrócić do czasu, gdy jeszcze nie mógł pyskować, bo… nie umiał mówić i uśmiechnąć się do tych fotografii z rozrzewnieniem, przy okazji łapiąc dystans i lepszy nastrój. Zdjęcia to świetna pamiątka, a te zrobione profesjonalnie będą nie tylko odświeżały pamięć, przywołując miłe obrazy, ale też mogą stanowić artystyczny element wystroju wnętrz.

Jak wybrać odpowiedniego fotografa do dziecięcej sesji?

Nie każdy potrafi odnaleźć się w świecie dziecięcej fotografii. Współpraca z nawet najlepszym specem nie będzie owocna, jeśli nie będzie miał odpowiedniego podejścia do najmłodszych. To wdzięczni ale też wymagający modele. Ich emocje są szczere, naturalne odruchy, swobodne zachowanie, mimika, gesty, trzeba wyczuć moment, by go złapać. Dzieci nie są cierpliwe, nie będą pozowały, praca z nimi musi być dynamiczna, nastawiona na zmienne nastroje szkrabów. Poszukując fachowca, który stworzy album z naszymi dziećmi, warto przejrzeć jego dotychczasowe dokonania. Oglądając dzieci w obiektywie, można znaleźć inspiracje i pomysły na sesje dla najmłodszych.

fotojoker

Najlepszy czas na sesję

Noworodki najłatwiej fotografować, kiedy śpią. Maleństwa, które już same siedzą, łatwiej uchwycić na fotce, niż pociechy, które uciekają przed aparatem, ale dobry fotograf zna patenty i sztuczki, by zaciekawić i złapać w kadrze naszych milusińskich na każdym etapie ich życia.

Warto dokumentować ich rozwój, zaczynając od sesji niemowlęcych, utrwalając na papierze wizerunek, który tak szybko się zmienia. Dzieci błyskawicznie rosną, ze słodkich bobasów zmieniają się w coraz większych i poważniejszych młodych ludzi. Obcując z nimi na co dzień, nie dostrzegamy tych zmian. Przeglądając albumy, możemy porównać, jak bardzo się zmieniły na przestrzeni lat.

Kiedy umówić się na  sesję? Warto zaplanować ją w ciąży i już w czasie dwóch pierwszych tygodni życia maleństwa wykonać pierwsze fotografie, wtedy to jeszcze dziecko skłonne jest przyjmować pozycję embrionalną, co może być pomocne w ułożeniu do zdjęć. Gdy niemowlaki lub starsze dzieci marudzą, można skusić się na wspólne pozowanie. Tulenie, uspokajanie pociech, uchwycone w kadrze, niesie za sobą silny przekaz emocjonalny, co zawsze jest dodatkowym atutem tego typu ujęć. Wspólna zabawa, sesje lifestylowe, to kolejne pomysły na stworzenie koncepcji zdjęć, które udokumentują Wasze relacje. 

fotojoker
fotojoker

Pomysł na zdjęcia

W plenerze lub w pomieszczeniu, stroje, akcesoria, dodatki – to wszystko zależy od wspólnych ustaleń. Fotograf musi być otwarty na sugestie, ale też służyć pomocą i kreatywnymi pomysłami, by wraz z rodzicami zaplanować całą otoczkę zdjęć. Najważniejszy jest komfort maluszków, jeśli będą zaspokojone ich podstawowe potrzeby, specjalista od zdjęć zadba o całą resztę, tak, by uchwycić najpiękniejsze momenty i wydobyć z kadrów jak najwięcej. Fotograf posiadający wyobraźnie podsunie garść ciekawych pomysłów, ma doświadczenie w pracy z dziećmi i wie, jakie ujęcia, w jakiej scenerii wyglądają najlepiej.

Rozmawiając, planując, słuchając sugestii, można stworzyć wspólny plan, dobrać odpowiednie ubranka, wzbogacić ujęcia zabawkami, akcesoriami, tak, by stylizacja zdjęć przyjęła określony, obrany wcześniej kierunek. Zdjęcia mogą być zrobione w warunkach naturalnych, u Was w domu, gdzie czujecie się naturalnie.

Proste, codzienne czynności, które są udokumentowane przez profesjonalistę, będą pamiątką na lata. Warto skorzystać z doświadczenia i talentu specjalisty, umówić się na sesję zdjęciową. Jej wyniki mogą zdobić ściany Waszego domu. Czy dla matki jest coś piękniejszego niż jej własne dziecko? Ramka ze zdjęciem pociech może być prezentem dla babci i dziadka. Nie ma lepszych pamiątek niż  fotografie.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK