Nie ma tygodnia, w którym nie dostałabym zapytań o kurs Montessori, w którym uczestniczę od zeszłej jesieni. Postanowiłam zebrać w jednym miejscu wszystkie Wasze pytania i zbiorczo na nie odpowiedzieć.

CO TO ZA KURS?

Kurs, który realizuję, to kurs Montessori poziom przedszkolny. Osoby, które uczestniczą w kursie, to najczęściej nauczyciele przedszkolni, którzy chcą zdobyć umiejętności i wiedzę niezbędną do pracy w przedszkolu Montessori. Czasem są to osoby, które już pracują w placówkach montessoriańskich, na przykład jako pomoc przedszkolna. Trzecią grupę osób uczestniczących w kursie stanowią osoby podobne do mnie – szukające czegoś dla siebie, być może w jakiś sposób wiążące przyszłość z metodą Montessori, lub zainteresowane wdrażaniem Montessori w domu.

polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori

GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA I JAK CZĘSTO?

Kurs odbywa się stacjonarnie w Sopocie w przedszkolu CASA MIA (z tego przedszkola pochodzą wszystkie zdjęcia z wpisu) – jest realizowany z ramienia Polskiego Centrum Montessori (wszystkie pomoce montessoriańskie, które widzicie na zdjęciach pochodzą ze sklepu PCM. W ofercie PCM znajdują się również kursy żłobkowe oraz wczesnoszkolny. Kursy odbywają się w Trójmieście lub w Warszawie.

W Sopocie zajęcia odbywają się weekendowo – dwa razy w miesiącu (co drugi tydzień mniej więcej). Zajęcia trwają od 8:00 do 15:30 zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Kurs odbywa się w przedszkolu montessoriańskim – to akurat wspaniała okazja, by móc doświadczyć przestrzeni zaaranżowanej w sposób zgodny z metodą Montessori – oraz oczywiście, by praktycznie doświadczać wszystkich pomocy, które poznajemy na kursie.

KOSZTA

Koszt kursu przedszkolnego to 5760 zł płatne w ratach 9x 640 zł. Jeśli zapłacimy jednorazowo, otrzymujemy zniżkę 10%. Jeśli chodzi o kur wczesnoszkolny, jest on nieznacznie droższy.

EGZAMINY I KWALIFIKACJE PO KURSIE

Na koniec kursu odbywa się egzamin – składa się on z dwóch części, pisemnej i ustnej. Na części pisemnej możemy napotkać zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte, z całości kursu. Część ustna polega na przeprowadzeniu prezentacji pomocy (wylosowanych na egzaminie) w obecności dwóch egzaminatorów (egzaminator jest dzieckiem, któremu prezentujemy pomoc).

Małe zaliczenia odbywają się również podczas kursu – po skończeniu każdego z działów: Sensoryka, Matematyka, Życie Codzienne, Język oraz Kultura. Zaliczenia polegają na prezentowaniu sobie w parach pomocy z danego działu – pod okiem prowadzącego kurs.

Osoba, która ukończy kurs praktycznie może wejść do sali przedszkolnej i nauczać dzieci. Co prawda, by zostać nauczycielem przedszkolnym, powinniśmy ukończyć studia pedagogiczne, jednak na grupę przedszkolną przypada 3 nauczycieli, w związku z tym, możemy również pracować jako pomoc, będąc jedynie po kursie nauczyciela Montessori oraz posiadając inne wykształcenie wyższe.

polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori

JAK WYGLĄDA KURS

Jak wspominałam, kurs odbywa się stacjonarnie, dwa weekendy w miesiącu. Na kursie mamy właściwie samą praktykę – pracę z pomocami, uczymy się ich używać, prezentować je dzieciom, zgłębiamy ich przeznaczenie i możliwości.

Jeśli chodzi o teorię – właściwie jej nie ma podczas kursu – zgłębiamy ją w książkach (jest ich kilka do przeczytania i tak zwanego zaliczenia, czyli pisemnych odpowiedzi na pytania prowadzącego kurs). Podczas kursu są więc same konkrety – i ogrom wiedzy, ogrom! Tym jestem zachwycona i jednocześnie zaskoczona – nigdy w życiu nie uczyłam się tylu rzeczy w tak krótkim czasie, a skończyłam dwa kierunki studiów. Po prostu żadne zajęcia do tej pory nie były tak naszpikowane konkretnymi informacjami.

Wracam z zajęć z głową pełną nowych informacji, ale też inspiracji i nowych pomysłów. Prowadząca zajęcia jest niesamowitą, inspirującą osobą, prawdziwym wychowawcą Montessoriańskim, z ogromną wiedzą i podejściem do drugiego człowieka.

Stworzyła na kursie przestrzeń, w której my – uczestniczki – uczymy się, ale też doświadczamy i mamy możliwość otworzyć się na siebie, na drugą osobę. Jest to dla mnie niesamowite doświadczenie, nigdy nie brałam udziału w zajęciach, w których dosłownie czuję, że wzrastam i się rozwijam. Nie żałuję ani sekundy spędzonej na tym kursie – mało tego, już zbieram na kurs wczesnoszkolny.

Jestem absolutnie zachwycona wiedzą i sposobem jej przekazywania. Polecam ten kurs wszystkim, którzy zastanawiają się nad taką formą edukacji własnej – nie tylko jeśli myślicie o byciu nauczycielem Montessori (ja na przykład tego nie chcę, robię to dla własnego rozwoju i pracy z moimi dziećmi w domu).

INFORMACJE O KURSIE, TERMINY I ZAPISY znajdziecie na stronie POLSKIEGO CENTRUM MONTESSORI.

Jednocześnie polecam też Waszej uwadze sklep Polskiego Centrum Montessori, w którym znajdziecie wspaniałe pomoce montessoriańskie – do wykorzystania zarówno w placówkach, jak i w domu. My mamy mapy z tego sklepu – znajdziecie je we wpisie GEOGRAFIA W UJĘCIU MONTESSORI, ale myślę, że to nie ostatnie nasze pomoce z PCM.

polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori
polskie centrum montessori

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK