Dziś chciałabym pokazać Wam wiosenną układankę od Skumajto – układankę wielofunkcyjną, rzec by można, bo mogącą służyć jako pomoc do nauki kolorów, przeliczania, do nauki znaków graficznych cyfr, do ćwiczenia chwytu pęsetowego, do tworzenia prostych równań matematycznych, do odtwarzania wzorów więc i jako układanka lub do kodowania. Brzmi nieźle, prawda? To przyjrzyjmy się jej bliżej….

CO W STAWIE PISZCZY

W skład zestawu wchodzi plansza z żabą – do żaby przymocowane są szczypce – klamerka – to taki język, którym wygłodniała żaba łapie muchy (elementy ruchome z wizerunkiem muchy możecie otrzymać w wybranym przez siebie stylu – bardziej bajkowym lub realistycznym). Pod krążkami z muchami (które są w różnych kolorach) napisane są symbole cyfr od 1 do 10.

Dodatkowo w zestawie znajdziecie deseczki z cyframi od 1 do 10, talerzyk, kredową deseczkę do zapis na przykład równań oraz kredę, a także karty z układami – cały pakiet otwiera przed nami mnóstwo możliwości!

skumajto
skumajto
skumajto
skumajto

Dla maluszków zestaw  z żabą może służyć do nauki kolorów – możemy mówić dziecku, jakiego koloru muchę żaba teraz zje. Ze starszymi dziećmi możemy odtwarzać układy z kart – w ten sposób wykorzystywać zestaw jako układankę.

Możemy również kodować muchy przy użyciu deseczek z cyframi. W wersji łatwiejszej układamy dziecku deseczki od 1 do 10, a przy nich muchy. Następnie dziecko przenosi muchę na miejsce odpowiadające cyfrze z deseczki.

skumajto
skumajto
skumajto
skumajto

W wersji trudniejszej, cyfry nie są po kolei, dziecko musi więc odszukać taki sam znak graficzny cyfry na układance, by w odpowiednim miejscu umieścić muchę.

Wszystko to możemy wykonywać rękami (paluszki same również świetnie tu pracują ćwicząc chwyt pęsetowy) lub przy pomocy klamry – szczypiec, czyli języka żaby – a to nie jest wcale takie proste. My dość sporo pracujemy z różnego rodzaju szczypcami, ale te sprawiły w pierwszym momencie Frankowi trudność, dopiero po kilku powtórzeniach zrozumiał ich mechanizm – naprawdę fajne ćwiczenie dla małych rączek!

Zestaw z żabą możemy również wykorzystać do prostych przeliczeń oraz rozwiązywania równań matematycznych w zakresie 1-10.

Przykładowo na tabliczce kredowej możemy zapisać równanie 3+2. Tak naprawdę można je rozwiązać na dwa sposoby: możemy ułożyć wszystkie muchy na tablicy. Najpierw bierzemy 3, następnie 2, zliczamy je razem i otrzymujemy wynik. Inny sposób to praca z pustą tablicą – najpierw układamy na niej 3 muchy na cyfrach od 1 do 3 (przy okazji utrwalamy symbole). Następnie dokładamy 2 muchy na kolejnych cyfrach (4 i 5). Wynik dodawania znajduje się pod ostatnią muchą.

skumajto
skumajto
skumajto
skumajto
skumajto
skumajto
skumajto
skumajto
skumajto

Podobnie z odejmowaniem. Możemy zapisać zadanie na kredowej deseczce – przykładowo 3 – 2. Na tablicy układamy 3 muchy, zabieramy 2 – wynik to 1 (znajduje się również pod muchą).

Solidnie wykonane tabliczki z symbolami cyfr również możemy wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko jako integralną część zestawu – mogą służyć do poznawania znaków graficznych cyfr (bo są żłobione, można po nich wodzić palcami, układać na nich ziarenka, pompony itp.). Mogą też służyć jako pomoc do przeliczania np. żetonów czy innych liczmanów.

Ten wiosenny zestaw znajdziecie w sklepie SKUMAJTO, o tu: CO W STAWIE PISZCZY

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK