Lubimy planszówki bardzo, z Frankiem gramy regularnie, a od pewnego czasu włączamy w to i Kazia. Mamy wiele ulubionych gier i chętnie poznajemy nowe, szczególnie cenimy te, z których frajdę mają wszyscy – dorośli i dzieci, nawet te najmłodsze.

Dziś pokażę Wam kilka naszych nowych nabytków od EGMONT, jeśli chodzi o planszówki, ale zanim to zrobię, zaproszę Was do innych wpisów o grach planszowych, w których pokazywałam Wam równie ciekawe propozycje.

GRY DLA DZIECI, W KTÓRYCH NIE MA RYWALIZACJI

GRY, KTÓRE WSPIERAJĄ ROZWÓJ MOWY

KILKA KSIĄŻEK I DWIE GRY JUŻ OD 2. ROKU ŻYCIA

GRY I UKŁADANKI

GRY, KTÓRE ŁĄCZĄ W SOBIE ZABAWĘ I NAUKĘ

4 GRY DLA KILKULATKÓW

GRY DO DOMU I NA DWÓR

DWIE GRY DLA CAŁEJ RODZINY

4 GRY NA LATO

GRY DLA DZIECI W WIEKU 2+

GRY Z PUCIEM W ROLI GŁÓWNEJ

GRY DLA CZTEROLATKÓW

OBŁĘDNY RYCERZ

Jak widzicie – propozycji związanych z grami pojawiło się już sporo, a dziś pokażę Wam kilka nowych. Dodatkowo mam dla Was niespodziankę – RABAT aż 35% na wszystkie gry planszowe od Egmont. Rabat obowiązuje od 15.05 do 20.05.2020.

Aby zgarnąć rabat 35% na planszówki należy zalogować się na stronie EGMONT (mój link) – jeśli nie macie tam konta, trzeba je założyć. Następnie przy zamówieniu wpisać kod – MAMOWATO05.

KOTEK PSOTEK

Kotek Psotek to propozycja dla młodszych dzieci – ta gra jest częścią serii RODZINKA WYGRYWA – to seria gier dla najmłodszych, w których tak naprawdę nie chodzi o wygraną (po co się frustrować niepotrzebnie 😉), ale najczęściej o współpracę, kooperację graczy.

My z tej serii mamy jeszcze Park Dinozaurów oraz Mali Detektywi i obie są godne polecenia – recenzję ich znajdziecie TUTAJ.

Kotek Psotek to gra, w której naszym celem jest uciec zwierzątkami (myszką, ptakiem oraz wiewiórką) przed łakomym kotkiem. W tym celu rzucamy dwiema kostkami – są na nich dwa rodzaje kropek – czarne i zielone. Zielone oznaczają ruch zwierzątek, a czarne kotka.

Na planszy dostępne są skróty dla zwierząt, kotek może korzystać ze wszystkich skrótów. Możemy też kusić kotka z powrotem do jego legowiska – do dyspozycji mamy aż 4 rodzaje przysmaków – każdego możemy użyć tylko raz.

Przy wyrzuceniu dwóch zielonych kropek na raz, możemy ukryć wybrane zwierzątko w jego kryjówce: ptaka w gnieździe, wiewiórkę na gałęzi, a myszkę w norce, jednak my gramy w ten sposób, że zwierzęta muszą dotrzeć na koniec planszy, by się tam schować (wersja dla hardcorów haha). Często w tej grze gramy w ten sposób, że ja jestem kotem, a Franek z Kaziem zwierzątkami.

Tę grę kupicie tutaj: KOTEK PSOTEK (pamiętajcie o rabacie!)

KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK
KOTEK PSOTEK

RATUJ KRÓLICZKI

Cztery kolejne gry, które Wam pokażę należą do jednej serii – ZAGRAJ ZE MNĄ. Ta seria dedykowana jest najmłodszym – kolory opakowań mają tu duże znaczenie – zielony oznacza gry dla trzylatków (choć myślę, że spokojnie 2,5 latka można już z nimi zapoznawać), niebieskie to gry dla czterolatków, żółte dla pięciolatków i ostatni – czerwony kolor to gry dedykowane sześciolatkom.

Teoretycznie od 3. roku życia, ale już dwuipółlatek (Kazio) świetnie sobie może z nią poradzić. Zasady są dość proste – w norce są króliczki, a ich dramatyczna sytuacja (stopniowe zalewanie norki przez ulewny deszcz) wymaga naszej interwencji.

Rzucamy więc kostką – są na niej kolory małych norek (żółty, fioletowy, niebieski, zielony oraz czerwony, a także dodatkowe pole z namalowanym królikiem. Jeśli wyrzucimy królika, możemy wybrać z norki tego króliczka, którego uratujemy. Jeśli wylosujemy kolor, wkładamy królika do małej norki o odpowiednim, pasującym kolorze. Jeśli w norce w kolorze, który wyrzuciliśmy jest już królik – wtedy wyciągamy go i ratujemy.

Idealna dla maluszków! Polecam bardzo.

Do kupienia tutaj: RATUJ KRÓLICZKI (pamiętajcie o rabacie!)

RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI
RATUJ KRÓLICZKI

KOLOROWE BIEDRONKI

Ale ta gra jest super! Jedna z naszych ulubionych ostatnimi czasy. Sprawa wygląda następująco – biedroneczki urządzają przyjęcie, na które zamierzają wbić się mrówki. Biedronki w ramach przygotowań postanowiły powymieniać się kropkami – biedronek jest osiem i każda ma inny kolor kropek. Aby przygotować się na przyjęcie musimy sprawić, by wszystkie biedronki miały każdą kropkę w innym kolorze.

Aby do tego doprowadzić, musimy sprawić, by biedronki wymieniły się kropkami – ale problem polega na tym, że nie wszystkie mają ochotę na wymianę ze sobą (biedronki mają magnesy, więc albo się przyciągają, albo odpychają), a do tego czas ucieka, bo mrówki nadchodzą i chcą zjeść wszystko, co przygotowaliśmy do jedzenia.

Bardzo fajna gra z ciekawym motywem wymiany kropek i magnesami przyciągającymi lub odpychającymi biedronki.

Wiekowo od 4 lat, ale myślę, że to nie kwestia zawiłości zasad, bo są dość proste, ale raczej małych elementów (kropki).

Do kupienia tutaj: KOLOROWE BIEDRONKI (pamiętajcie o rabacie!)

KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI
KOLOROWE BIEDRONKI

MŁODZI CZARODZIEJE

Gra teoretycznie od 6 roku życia. Ta gra z kolei bardzo mi się spodobała – wykonanie i koncepcja są naprawdę świetne, a jednocześnie oparcie gry na zasadach memory (choć nie tylko) sprawia, że już młodsze dzieci mogą sobie z nią poradzić.

Myślę, że można grać w nią na dwa sposoby – współpraca oraz współzawodnictwo. W wersji z kooperacją, wspólnie uciekamy przed duszkiem. Jesteśmy adeptami magii i musimy dotrzeć do naszej szkoły magicznej. Rzucamy trzema kostkami jednocześnie, a naszym zadaniem jest odnalezienie wyrzuconych na kostkach symboli wśród tafelków na planszy.

Tu właśnie pojawia się motyw z memory, ponieważ dwa tafelki (w wersji dla dwóch graczy) możemy podejrzeć na początku gry, resztę zapamiętujemy podczas rozgrywki, kiedy my lub inni gracze odwracają tafelki. Za każdy trafiony tafelek możemy poruszyć się o jedno pole do przodu. Niestety duch goni nas coraz szybciej – najpierw posuwa się o jedno pole, następnie o dwa i ostatecznie aż o trzy pola.

Mimo prostych z pozoru zasad jest kilka dodatkowych atrakcji, jak zwoje magiczne czy magiczne mikstury. Gra jest dynamiczna i pełna zwrotów akcji – naprawdę wcale nie jest tak prosto wygrać.

W wersji kooperacyjnej możemy podpowiadać sobie, gdzie są odpowiednie tafelki – wspieramy się tym samym w ucieczce przed duchem. W wersji współzawodnictwa nie podpowiadamy innym i każdy gra na własną rękę.

Do kupienia tutaj: MŁODZI CZARODZIEJE (pamiętajcie o rabacie!)

MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE
MŁODZI CZARODZIEJE

AHOJ, PIRACI

Piraci przemierzają bezkresne wody w poszukiwaniu złotych monet – małe drewniane statki to nasze pionki, poruszają się po planszy zgodnie z ilością wyrzuconych na kostce oczek. Po drodze zbieramy skarby – złote monety, ale nie możemy mieć ich więcej niż osiem na raz, bo to grozi przeciążeniem statku. Z kolei wygrywa gracz, który w swoim porcie zgromadzi 9 złotych monet, ale wszystkie musi bezpiecznie dowieźć do portu w odpowiednim kolorze.

Jaką taktykę wybierzesz? Będziesz rozładowywał się często, zabierając mniejsze ilości? Czy może zaryzykujesz i będziesz gromadzić złoto na statku? A może nawet pokusisz się o abordaż statków innych graczy, kradnąc im złoto? W tym wszystkim musisz również uważać na niebezpieczne wiry i tornada.

Świetna gra dla tak naprawdę już pięciolatków, zapoznaje ich z troszkę innym rodzajem planszówek – mam na myśli gry, w których liczy się taktyka i planowanie. Idealna pierwsza gra, w której ważna jest strategia – tak naprawdę może służyć jako wprowadzenie do tego typu gier, gdzie nie liczy się liniowa rozgrywka, ale pomysł, taktyka, koncepcja.

Do kupienia tutaj: AHOJ PIRACI (pamiętajcie o rabacie)

AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI
AHOJ, PIRACI

DUUUSZKI

I na koniec coś dla – teoretycznie – starszych graczy. Dedykowana dla dzieci od ósmego roku życia, jednak mam wrażenie, że i młodsze dzieci poradzą sobie z jej zasadami, być może będą potrzebowały kilku rozgrywek, by załapać o co chodzi.

Duuuszki to gra, w której liczy się szybkość. Na stole leżą drewniane przedmioty – zielona butelka, czerwony fotel, szara myszka, biały duch oraz niebieska książka. Kolory mają tu ogromne znaczenie.

Dodatkowo do dyspozycji mamy karty – na każdej z kart jest ilustracja przedstawiająca dwa przedmioty z wyżej wymienionych. Jednak nie wszystkie z nich mają taki sam kolor, jak te na naszym stole.

Gracze wykładają jedną kartę ze stosu na stół, tak, by każdy widział obrazek. W tej grze liczy się refleks! Należy jak najszybciej złapać odpowiedni przedmiot – jeśli na karcie jest butelka, fotel, mysz, duch lub książka w tym samym kolorze, jak te na stole, staramy się złapać odpowiedni przedmiot szybciej niż przeciwnicy.

Jeśli na ilustracji przedmioty mają inne kolory niż nasze drewniane figurki – musimy złapać za przedmiot, którego nie ma na obrazku. Refleks, szybkość, spostrzegawczość, błyskawiczna reakcja – to liczy się w tej grze najbardziej.

Duuuszki dostarczą Wam sporo śmiechu i rozrywki, myślę, że i dorośli będą mieli frajdę z tej gry.

Do kupienia tutaj: DUUUSZKI (pamiętajcie o rabacie!)

Pamiętajcie o rabacie na wszystkie planszówki od Egmont – nie tylko te przedstawione we wpisie.

Aby zgarnąć rabat 35% na planszówki należy zalogować się na stronie EGMONT (mój link) – jeśli nie macie tam konta, trzeba je założyć. Następnie przy zamówieniu wpisać kod – MAMOWATO05. Rabat obowiązuje od 15 maja do 20 maja 2020.

DUUUSZKI
DUUUSZKI
DUUUSZKI
DUUUSZKI
DUUUSZKI
DUUUSZKI
DUUUSZKI

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK