Drewniane zabawki cieszą się coraz większą popularnością – i trudno się temu dziwić, są często trwalsze oraz wizualnie bardziej estetyczne od ich plastikowych odpowiedników, a do tego są po prostu wykonane z materiałów naturalnych. To dobry wybór na lata.

Ja sama właśnie drewniane zabawki darzę dużym sentymentem. Dziś często widzimy hasła „kreatywny”, „edukacyjny” w odniesieniu do grających i świecących zabawek plastikowych, które nierzadko niosą ze sobą totalne przebodźcowanie, w szczególności dla młodszych dzieci. Takie zabawki bywają również niedopasowane do wieku i potrzeb małych dzieci, są też poza ich okresami wrażliwymi, podczas których dzieci rozwijają poszczególne umiejętności.

W  zabawkach drewnianych cenię to, że niejako dają przestrzeń i wolność użytkownikowi – tu główną rolę gra dziecięca wyobraźnia – nie musi być ona ograniczona przez proste rozwiązania. 

Wielu z nas właśnie wśród drewnianych zabawek szuka prezentów dla dzieci – czy na Święta, czy na urodziny, czy też na inne okazje. Dziś chcę Wam pokazać trzy hity, które zawsze się sprawdzą i są prezentem, który posłuży przez lata. Czasem szukamy jakichś spektakularnych pomysłów, a „proste” z pozoru rozwiązania wydają nam się banalne. Ale to te właśnie pomysły mogą okazać się totalnym hitem!

KLOCKI DREWNIANE

Klocki drewniane według mnie powinno mieć każde dziecko. Nie żebym była przeciwniczką klocków plastikowych, o nie, ale drewniane klocki to zupełnie inna praca ręki, nadgarstka, inny sposób kładzenia jednego na drugim (bo klocki nie łączą się przecież jak Lego itp.).

klocki drewniane

Poza tym drewniane klocki można przecież rozwalać! A to bardzo ważna i rozwojowa umiejętność. Klocki to nie tylko ćwiczenie motoryki małej, ale i rozwój koordynacji oko – ręka, cierpliwości, koncentracji, nauka zasad rządzących równowagą.

Wiele ciekawych propozycji znajdziesz tutaj.

KOLEJKA DREWNIANA

U nas to jest zdecydowanie hit – choć przyznam, że zainteresowanie wygasza się co jakiś czas, by wrócić z większą siłą (i z nowymi zestawami). Przy okazji sama się wkręcam w budowanie – i naprawdę nie jest to takie proste.

klocki drewniane

Tu dodatkowo ćwiczymy postrzeganie przestrzeni, zmysł orientacji, planowanie i rozplanowywanie przestrzenne. A ile przy tym frajdy! Do tego drewniane elementy krajobrazu, góry, mosty i tunele – i świetna zabawa gwarantowana.

Wiele ciekawych kolejek znajdziesz tutaj: kolejki drewniane.

KUCHNIA DREWNIANA

Kuchnia drewniana to dla mnie zabawka dla wszystkich. Choć nie do przecenienia jest pozwolenie dziecku by obcowało z prawdziwą kuchnią i przygotowaniem prawdziwego jedzenia, zauważyłam, że mimo iż ja nie wyganiam dzieci z kuchni i chętnie przyjmuję ich „pomoc”, bardzo lubią swoją kuchnię drewnianą, miniaturowe garnki i sztuczne rekwizyty, by po prostu odgrywać sobie scenki. A to już jest nie do przecenienia – odgrywanie scenek ma super wartość dla dziecka, tworzy nowe połączenia w mózgu, utrwala zdobytą wiedzę i pozwala na uporządkowanie faktów, zrozumienie świata, stworzenie własnej wizji właśnie w oparciu o doświadczenia z wcześniej.

Poza tym, kto powiedział, że kuchnia to tylko kuchnia? To również teatrzyk, sklepik, warsztat – nasza kuchnia drewniana ma na co dzień wiele oblicz.

Spory wybór kuchni drewnianych znajdziesz tutaj: kuchnie drewniane dla dzieci.

klocki drewniane

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK