Ostatnio mocno wsiąknęliśmy w sztukę i – mówiąc szczerze – sama byłam zaskoczona, jak mocno i naturalnie ten temat nas wciągnął.

Jednocześnie chcę Wam powiedzieć, że mam poczucie, że sporo osób w internetach robi to dużo bardziej spektakularnie – w tym wpisie podam Wam wiele osób, profili np. na Instagramie, gdzie dzieją się cuda, u nas jest spokojnie, my już znamy swój styl, swoje tempo i mamy swój naturalny bieg nauki, czyli leniwy 😉

Zanim zacznę – kilka słów o tym – PO CO. Totalnie nie zależy mi, żeby moje dzieci sypały nazwiskami sławnych malarzy jak z rękawa, nie interesuje mnie wiedza dla wiedzy. Moim celem w edukacji jest rozbudzanie – zmysłów, ciekawości, dążenia do poznawania świata, historii, tekstów, pretekstów. Chcę też uwrażliwiać – na niuanse, na piękno, na estetykę. Sztuka wdzięcznie się w to wpisuje. Dodatkowo dowiedziałam się, a właściwie doświadczyłam, że wielka porusza – nawet tych małych, którzy jeszcze nie wiedzą, co to wielki artysta, co to sławny obraz.

Ok, to ruszajmy…

KSIĄŻKI

Mam wrażenie, że w naszym domu 90% tematów zaczyna się od książek, więc to je zaczęłam na początek kolekcjonować, a później nieśmiało pokazywać i czytać chłopcom.

Jeśli chodzi o książki, warto według mnie mieć choć jedną pozycję ogólną – o tym, jakie są style malarskie, czym jest pejzaż, czym portret, czym autoportret, jakiś względnie logiczny, często chronologiczny przegląd malarstwa. Dużo jest książek w różnym stopniu nawiązujących do sztuki, sławnych obrazów, malarzy, w moim odczuciu przed nimi jednak warto sięgnąć po książki które prezentują podstawowe terminy malarskie, najsławniejsze obrazy i najbardziej znanych artystów.

U nas za takie dwie podstawowe książki służyły SZTUKA – ENCYKLOPEDIA DLA DZIECI oraz TECZKA INSPIRACJI – NAJSŁYNNIEJSZE OBRAZY ŚWIATA.

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Pierwsza z nich jest właśnie taką solidną encyklopedią, ma bardzo dobrej jakości ilustracje, dużo ciekawostek i informacji. Teczka z kolei to zestaw kart w ogrooomnym formacie, mamy obraz, opis plus ciekawostki dotyczące obrazu i artysty (w dwóch językach, polskim i angielskim), z drugiej strony mamy kolorowankę.

Encyklopedię kupicie tutaj: SZTUKA – ENCYKLOPEDIA DLA DZIECI

Zaś teczkę tutaj: TECZKA INSPIRACJI – NAJSŁYNNIEJSZE OBRAZY ŚWIATA

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Następnie można sięgnąć po książki w różny sposób bawiące się tematyką sztuki, zgłębiające ją niejako na nowo i pokazujące z innej perspektywy.

Tu wspaniale nam się sprawdziły trzy książki z wydawnictwa MUCHOMOR – pierwsza to HISTORIE MONA LIZY, druga to PRAWDZIWA HISTORIA SZTUKI oraz ZACHĘTA DO SZTUKI.

HISTORIE MONA LIZY

Do kupienia tutaj: HISTORIE MONA LIZY

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Totalnie wspaniała książka o sztuce – ojciec opowiada w niej córce o stylach malarskich i historii malarstwa. Historia jest lekka, dzieciom tak łatwo w nią wsiąknąć, czytaliśmy oczywiście na raty, ale za to kilkukrotnie.

Przewodnikiem po historii malarstwa jest Mona Liza i to ją zobaczymy w różnych odsłonach – co by było, gdyby Mona Lizę namalowali inni sławni artyści? Jakby wyglądała, gdyby wyszła spod pędzla impresjonisty? Co by było, gdyby namalował ją Picasso?

Poznajemy style, poznajemy artystów, bawimy się koncepcjami, ta książka zabiera nas w cudowną podróż po sztuce.

(PRAWDZIWA!) HISTORIA SZTUKI

Do kupienia tutaj: (PRAWDZIWA!) HISTORIA SZTUKI

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Ależ to jest frajda – ta książka sprawiła nam naprawdę sporo radości, a i chłopcy sami często po nią sięgają, traktując ją jak dobry żart.

Po prawej stronie mamy oryginalny sławny obraz – podpisany tytułem oraz imieniem i nazwiskiem autora. Po lewej … hmm no cóż, alternatywną historię jego powstania.

Dobry żart i dobre rozwinięcie do tematu malarstwa.

ZACHĘTA DO SZTUKI

Do kupienia tutaj: ZACHĘTA DO SZTUKI

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Fajnym rozszerzeniem tematu polskiej sztuki nowoczesnej jest ta mała książeczka, w której zebrano 25 prac polskich artystów z kolekcji galerii Zachęta. Oprócz obrazów poznamy niesamowite historie, które nierzadko się za nimi kryją. Książka niepozorna, lecz warta lektury.

Jeszcze dwie książeczki, które wspaniale rozbudzają wyobraźnię, obie koncentrują się na najsławniejszych artystach malarzach – cudowne wiersze autorstwa Katarzyny Vanevskiej – KTO TO PUKA? SZTUKA oraz totalny must have na liście książek o sztuce – GWIEŹDZISTA NOC VINCENTA.

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Kto to puka? Sztuka – proste rymowanki opowiadające o wielkich malarzach, pięknie ilustrowana książka, świetnie się sprawdzi dopełnienie tematu sztuki.

Z kolei Gwieździsta noc Vincenta to zbiór opowiadań – urywków z życia wielkich malarzy, czasami wcale nie oni są głównymi bohaterami, to opowiadania, dzięki którym możemy zobaczyć zwyczajny często fragment z ich życia, małą scenkę. Poczuć klimat.

Polecamy obie, możecie je kupić tutaj:

KTO TO PUKA? SZTUKA

GWIEŹDZISTA NOC VINCENTA

Aktualnie czytamy też książkę z wydawnictwa Adamada o sztuce i matematyce, ma tytuł OBRAZY MATEMATYKI, ale pokażę ją Wam z bliska przy wpisie o książkach do matematyki właśnie (ten wpis mam nadzieję pojawi się niedługo)

DODATKOWE AKTYWNOŚCI

Oprócz książek przydadzą się jakieś dodatkowe aktywności, no chyba nie myślicie, że moje dzieci tak będą siedzieć i mnie słuchać 😊 one muszą coś robić w tym czasie. Więc co robiliśmy:

– malowaliśmy reprodukcje sławnych obrazów, w tym również na płótnie (kupiłam w Lidlu)

– kolorowaliśmy sławne obrazy – duży wybór kolorowanek znajdziecie tutaj: LINK DO KOLOROWANEK 1, LINK DO KOLOROWANEK 2

– kodowaliśmy sławne obrazy, tu korzystałam z dwóch stron kodowanie prostsze: LINK DO KODOWANEK oraz kodowanie na kwadracie lub prostokącie : LINK DO KODOWANIA NA KWADRACIE lub PROSTOKĄCIE

– układanie sławnych obrazów z koralików z IKEI – Franek kocha te koraliki, układa się je na takiej specjalnej podstawce i potem można przejechać żelazkiem. Korzystaliśmy z kodowanek na kwadracie, które wcześniej zrobiliśmy lub jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę FAMOUS PAINTING PERLER BEADS to wyskoczą Wam różne wzory.

Zasłuchiwaliśmy się również w podcaście Dawno temu w sztuce, który uwielbiamy razem z chłopakami i z którego można dowiedzieć się wielu niesamowitych rzeczy – na przykład wiedzieliście o tym, że Pablo Picasso malował (genialnie zresztą!) realistycznie jako młody chłopiec?

sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci
sztuka dla dzieci

Stworzyliśmy również swoje własne muzeum – z kartonu, wydrukowałam chłopcom sławne obrazy, oni podzielili je na sale konkretnych artystów – Salvadora Dali, Moneta, Vincenta Van Gogha…

Co jeszcze – zwiedziliśmy online muzeum w Poznaniu, w którym znajduje się jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta. Muzeum możecie odwiedzić online TUTAJ.

Czego nie robiliśmy – wspaniałych zabaw sensorycznych, które widziałam w tematyce sztuki, samorobotnych układanek, innych cudowności, które obserwuję na mega inspirujących profilach, które Wam tu podlinkuję. Nie robiliśmy tego, bo u nas aktualnie potrzeby i moce przerobowe są inne, dlatego tak długo zwlekałam z opublikowaniem tego wpisu, bo mi się wydawał jakiś taki mało twórczy 😉

Gdzie warto zajrzeć, jeśli szukacie inspiracji do zabaw o sztuce:

INSTAGRAM – na Instagramie znajdziecie ogrom inspiracji, niektóre mamy wyczarowują takie cuda, że szczękę zbieram z podłogi! Zerknijcie koniecznie do tych kont, dla nich warto zainstalować Instagramy!

@marta_in_calabria

@jasne_momenty

@boso_w_przygode

@zaprogramowane_dzieci

@rozowamama

@kate.and.her.trio

@julululu.pl

@topomyslove

Wspaniałe książki o sztuce znajdziecie również w wydawnictwie TEKTURKA – to seria MALARZE DZIECIOM.

zdj. ze strony wydawnictwa TEKTURKA

INNE – tu chcę Wam podlinkować dwa produkty, które mnie urzekły podczas uprawiania zbieractwa materiałów do tematyki sztuki – nie mamy ich, ale myślę, że wielu z Was mogą zainteresować

POMELODY  – karty

sztuka dla dzieci

zdj. ze strony POMELODY

LALIBAJ – zestaw sztuka Polska

sztuka dla dzieci

zdj. ze strony LALIBAJ

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK