Czasem mam wrażenie, że czytam zbyt dużo książek dla rodziców, ale powiem Wam, że znajduję w tym jakiegoś rodzaju komfort. Niby dużo wiem, ale czytanie o tym utwierdza mnie, często pociesza, daje wiedzę, a czasem po prostu koi i pozwala uciszyć lęki.

Dużo znajduję w takich książkach inspiracji, nawet czytanie o tym, co nie jest dla mnie nowe, jakoś nastraja mnie do tego, by zwyczajnie, codziennie próbować być lepszym rodzicem. Czy mi to wychodzi – nie wiem 😊

Ostatnio bardzo często sięgam po książki z wydawnictwa NATULI, moim zdaniem znajdziecie tam dużo wartościowych pozycji. Ja właśnie skończyłam czytać czwartą już książkę z tego wydawnictwa, więc z chęcią pokażę Wam te, które znam.

JAK ZROZUMIEĆ MAŁE DZIECKO

Książkę kupicie tutaj: JAK ZROZUMIEĆ MAŁE DZIECKO

Książka dedykowana jest rodzicom dzieci w wieku 0-3 lata, choć myślę, że jest wartościowa również dla rodziców starszych dzieci. Znajdziecie w niej wiele tematów, które rodzicom maluszków nie są obce – płacz, sen, a później odpieluchowanie czy ewentualna adaptacja przedszkolna.

W tej książce podoba mi się solidna wiedza o rozwoju dziecka – bardzo polecam rozdział o zabawie, który został podzielony na etapy rozwoju zabawy i dzieci w wieku do dwóch lat, między 2. a 3. rokiem życia, i kolejno w wieku 3 – 5 lat oraz 5-6 lat. Ciekawe jest zestawienie zabaw z fazami wrażliwymi oraz okresami rozwoju i potrzebami dzieci w różnych przedziałach wiekowych, ten rozdział był dla mnie bardzo inspirujący.

Jest to książka bliskościowa, porady w niej zawarte można uznać za rady w duchu rodzicielstwa bliskości. Jest sporo mowy o emocjach, braku kar i nagród, szacunku, ale oprócz tego w tej książce znajdziecie naprawdę sporo faktów, tak zwanego „mięsa”, konkretów, popartych badaniami i publikacjami na temat rozwoju dzieci.

JAK ZROZUMIEĆ MAŁE DZIECKO
JAK ZROZUMIEĆ MAŁE DZIECKO
JAK ZROZUMIEĆ MAŁE DZIECKO

JAK ZROZUMIEĆ SIĘ W RODZINIE

Do kupienia tutaj: JAK ZROZUMIEĆ SIĘ W RODZINIE

Bardzo dobra książka o komunikacji tak w ogóle – w rodzinie i w życiu. Polecam każdemu, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Są podstawy, ale też osoby, które „co nieco już wiedzą” znajdą tu coś dla siebie.

Oprócz mówienia o potrzebach, szukaniu strategii, w tej książce znajdziecie dużo o konfliktach oraz złości, myślę, że te treści dla wielu mogą być pomocne.

JAK ZROZUMIEĆ SIĘ W RODZINIE
JAK ZROZUMIEĆ SIĘ W RODZINIE
JAK ZROZUMIEĆ SIĘ W RODZINIE

ROZWÓJ SEKSUALNY DZIECI

Do kupienia tutaj: ROZWÓJ SEKSUALNY DZIECI

Chcemy czy nie, dzieci rozwijają się seksualnie od początku swojego życia. Bo seksualność to nie tylko stosunek płciowy, to także akceptacja własnego ciała oraz zdrowy obraz siebie, to akceptacja swojej orientacji seksualnej, to rozumienie i zaakceptowanie doznań płynących z ciała, to wreszcie umiejętność tworzenia relacji z drugim człowiekiem.

Sztuką jest świadomie wspierać swoje dzieci w procesie rozwoju ich seksualności. Myślę, że to my, rodzice, jesteśmy w dużej mierze odpowiedzialni za kształtowanie się seksualności naszych dzieci. Myślę, że tego tematu nie powinno się unikać. By rozmawiać mądrze i mądrze wspierać warto podeprzeć się wiedzą płynącą z fachowej literatury. To jest bardzo dobra książka. Polecam.

ROZWÓJ SEKSUALNY DZIECI
ROZWÓJ SEKSUALNY DZIECI
ROZWÓJ SEKSUALNY DZIECI

KIEDY SZKOŁA JEST PROBLEMEM

Do kupienia tutaj: KIEDY SZKOŁA JEST PROBLEMEM

Eh, no cóż – dla nas lektura na czasie. Jak to jest być uczniem? Moje wspomnienia są dość mętne, pamiętam emocje, jakieś krótkie wiązanki faktów. Ale czy umiem wczuć się w perspektywę dziecka idącego do przedszkola, szkoły po raz pierwszy? Nie.

Czy czeka nas edukacja domowa? Byłam pewna, że tak. Życie płata figle i potrafi zaskakiwać. Mieliśmy decyzję i plan i znów jej nie mamy. Potrzebowałam takiej wspierającej książki o szkole. Polecam również rodzicom dzieci już chodzącym do szkoły, pozwala spojrzeć na nauczanie w systemie rozsądnym okiem.

KIEDY SZKOŁA JEST PROBLEMEM
KIEDY SZKOŁA JEST PROBLEMEM
KIEDY SZKOŁA JEST PROBLEMEM

JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA

Do kupienia tutaj: JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA

Jak wychowywać chłopca? Czy inaczej niż dziewczynkę? Może to niepopularne stwierdzenie dziś, ale dla mnie odpowiedź zawsze była naturalna – tak, inaczej niż dziewczynkę. Chłopcy i dziewczynki stają się mężczyznami i kobietami, a ci często potrzebują różnych rzeczy, uwrażliwiania na inne kwestie.

Autor jest psychologiem oraz zajmuje się poradnictwem sądowym. W oparciu o najnowsze badania z zakresu psychologii i rozwoju człowieka napisał pełen empatii przewodnik po wychowaniu. Stworzył też unikalny program badawczy, by zrozumieć specyficzne potrzeby chłopców.

Mocno polecam. Nie tylko rodzicom chłopców 😊

JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA
JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA
JAK WYCHOWYWAĆ CHŁOPCA

MARIA MONTESSORI – HISTORIA AKTUALNA

Do kupienia tutaj: MARIA MONTESSORI – HISTORIA AKTUALNA

Moda czy nie moda, Maria Montessori jest dla mnie ogromną inspiracją, zarówno jeśli chodzi o jej pedagogikę, jak też osobę. Z przyjemnością przeczytałam jej biografię – biografię pedagoga, kobiety żyjącej w trudnych dla kobiet czasach, człowieka o innowacyjnych poglądach, mądrej osoby z ogromną wiedzą.

MARIA MONTESSORI – HISTORIA AKTUALNA
MARIA MONTESSORI – HISTORIA AKTUALNA
MARIA MONTESSORI – HISTORIA AKTUALNA

SMAKI DZIECIŃSTWA

Do kupienia tutaj: SMAKI DZIECIŃSTWA

Smutna to jest książka, ale jakże potrzebna. Zbiór opowieści często dramatycznych – o młodych ludziach, którzy zostali skrzywdzeni, zranieni przez dorosłych lub swoich rówieśników.

Przykłady historii opisanych w tej książce skłaniają do refleksji. Książkę podzielono na trzy smaki – słony karmel (opowiadania związane z rodziną), gorzkie migdały (opowieści związane z rówieśnikami) oraz kwaśne maliny (historie związane ze szkołą).

SMAKI DZIECIŃSTWA
SMAKI DZIECIŃSTWA
SMAKI DZIECIŃSTWA
SMAKI DZIECIŃSTWA
SMAKI DZIECIŃSTWA

Wpis powstał przy współpracy z wydawnictwami: MAMANIA, ADAMADA, NATULI

Zawarte we wpisie linki są linkami afiliacyjnymi – to znaczy, że klikając w nie i kupując produkt, sprawisz, że ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to w żaden sposób na cenę produktu, ale pokazuje mi, że cenisz moją pracę i korzystasz z moich poleceń 🙂

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK