Skoro łazienka powinna odpowiadać potrzebom wszystkich domowników, dotyczy to również dzieci. A tym, czego oczekują maluchy (i ich rodzice), jest bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności higienicznych. Jak urządzić przestrzeń łazienkową, która im to zapewni? Odpowiadamy.

Bezpieczna, niezagrażająca poślizgnięciem posadzka

Wystarczy zachlapać posadzkę przy wychodzeniu z kąpieli, a posadzka staje się śliska i stwarza ryzyko poślizgnięcia? Aby łazienka była przyjazna i bezpieczna dla najmłodszych, podłoga powinna zabezpieczać przed taką sytuacją.

Czym ją wykończyć, by zapewnić dziecku ochronę przed takimi wypadkami? Chociażby antypoślizgowym gresem, który nie jest śliski nawet wtedy, gdy go zachlapiesz. Możesz nim wykończyć nawet kabinę typu walk-in!

Jeśli gruntowny remont nie wchodzi w grę, zaopatrz się w specjalne maty antypoślizgowe. Zastosuj je w miejscach stwarzających największe niebezpieczeństwo – przy wannie i umywalce.

Wygoda korzystania z sanitariatów

Jeśli warunki pozwalają Ci na dopasowanie wysokości montażu sanitariatów do wzrostu maluchów, to świetnie. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zaaranżowanie osobnej łazienki dla dzieci i remontowanie jej, gdy tylko podrosną.

Co możesz zrobić, aby ułatwić im samodzielne (albo prawie samodzielne) zażywanie kąpieli, mycie zębów i rąk czy korzystanie z toalety? Pomocne mogą się okazać sprytne gadżety łazienkowe. Specjalna nakładka na deskę sedesową zmniejszy jej średnicę, dzięki czemu będzie wygodniejsza dla dzieci. Podnóżki i minischodki ułatwią im z kolei dostęp do umywalki czy wanny z wysokim rantem. Możesz też umieścić w ich pobliżu uchwyty ścienne – dla dodatkowego wsparcia podczas wchodzenia i schodzenia.

ŁAZIENKA PRZYJAZNA DZIECIOM

Dodatkowe zabezpieczenia, o których warto pamiętać

Zagrożeniem dla dziecka mogą być też inne elementy wyposażenia łazienki, z których korzystasz na co dzień. Podczas urządzania tego pomieszczenia zwróć szczególną uwagę na:

  • pralkę lub pralkosuszarkę – najlepiej zdecydować się na pralko-suszarkę do zabudowy, którą ukryjesz pod płytą meblową. Dzięki temu maluch nie będzie mógł zmieniać jej ustawień podczas prania, co mogłoby mieć zgubny wpływ na urządzenie. A co jeśli nie możesz schować frontu urządzenia w meblach? Pralki i pralkosuszarki Electrolux mają specjalne zabezpieczenia przed dziećmi, które uniemożliwiają najmłodszym manewrowanie przy panelu sterowania sprzętu, który został już włączony;
  • detergenty – wszystkie środki niebezpieczne dla dziecka powinny się znajdować poza jego zasięgiem. Jeśli nie możesz umieścić ich wysoko, zadbaj o to, aby zabezpieczyć szafki i szuflady, w których je trzymasz. Pomogą Ci w tym specjalne blokady;
  • ostre ranty – Jeśli meble łazienkowe cechują się geometryczną formą i mają zaostrzone krawędzie, rozważ wykończenie ich specjalnymi nakładkami, które są miękkie i chronią przed ewentualnym urazem;
  • gniazdka elektryczne – powinny być zabezpieczone przed ciekawskimi maluszkami, które mogłyby włożyć coś do środka albo zachlapać kontakt wodą.

Świetna zabawa w kąpieli

Zabawa podczas kąpieli po pierwsze przekonuje do niej maluchy niezbyt chętnie poddające się czynnościom higienicznym. Po drugie, pomaga rozwinąć kreatywność i… sprawia dzieciom wielką frajdę!

Aby jednak rozrzucone po całym pomieszczeniu zabawki kąpielowe nie zdominowały Twojej łazienki, zadbaj o odpowiednie systemy do ich przechowywania. W utrzymaniu porządku w skarbach najmłodszych pomogą najróżniejsze kosze stawiane na posadzce w okolicy wanny albo specjalne worki-siatki montowane na ścianie tuż nad nią. Dzięki temu zabawki zawsze będą pod ręką, by rozpocząć kolejną kąpielową przygodę, a Ty pozbędziesz się bałaganu.

Materiał partnera

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK