Bardzo lubię poznawać nowe polskie marki, które mają w swojej ofercie ciekawe drewniane zabawki i układanki. Jeszcze bardziej lubię, kiedy te marki są małymi, rodzinnymi manufakturami. Ostatnio odkryłam LILCO i jeśli szukacie pięknych, solidnych układanek z pomysłem, koniecznie zapoznajcie się z ich ofertą.

Do nas trafiły trzy układanki – i zanim pokażę je Wam z osobna, chciałabym podkreślić, co mi się w nich spodobało na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim solidne, estetyczne wykonanie, co umówmy się, wcale nie jest takie oczywiste. Druga rzecz, która ogromnie mi się spodobała, to możliwości wykorzystania układanek – zawsze jest ich więcej niż jedna, możemy stopniować trudność, w ten sposób układanka posłuży nam dłużej, a praca z nią będzie atrakcyjniejsza.

ODWIEDŹCIE SKLEP LILCO

UKŁADANKA DWUPOZIOMOWA – ROGI I POROŻA ZWIERZĄT

Zestaw składa się z układanki – wierzchnia warstwa to zwierzę, pod spodem ukryty jest dodatkowy tafelek przedstawiający jego rogi/poroże. Element ze zwierzęciem zawiera uchwyt – tego typu uchwyty świetnie i naturalnie ćwiczą chwyt pęsetkowy.

Do zestawu dołączone są karty – z jednej strony mamy obrazek zwierzęcia, a z drugiej informacje o nim – na przykład o tym, jak nazywa się samiec, samica oraz młode danego gatunku, gdzie zwierzę występuje, co jada, jak wygląda, jaki tryb życia prowadzi, a także – oczywiście – jaki ma rodzaj poroża oraz czym się ono charakteryzuje.

Oprócz pięknie wykonanej układanki mamy więc karty z ogromną ilością informacji.

Lilco układanki
Lilco układanki
Lilco układanki
Lilco układanki
Lilco układanki
Lilco układanki
Lilco układanki

Układać możemy na wiele sposobów – pierwszy i najbardziej naturalny to układanie elementów na podstawce – poroża oraz zwierzęcia. Kontrolą błędu jest kształt otworu, każdy element pasuje tylko do jednego otworu.

Możemy też ułożyć ciąg ze zwierząt i poprosić, by dziecko dopasowało do nich poroża oraz rogi. Lub na odwrót – ułożyć ciąg z rogów i poprosić dziecko o dopasowywanie zwierząt.

Elementy drewniane możemy też dopasowywać do kart z obrazkami. My z Frankiem bawimy się często tak, że ja czytam informacje o danym zwierzęciu pomijając jego nazwę, a on zgaduje o jakim zwierzęciu czytam.

Tę układankę kupicie tutaj: ROGI I POROŻA ZWIERZĄT

KOLOROWE BABECZKI

Ta układanka występuje w dwóch wersjach – babeczki i skarpetki, ale system pracy jest taki sam w obu przypadkach. To tak naprawdę tablica do sortowania, do łączenia dwóch cech.

W kolumnie pionowej układamy jedną z cech na przykład wzór na babeczce – w poziomie układamy drugą cechę – w naszym przypadku kolor babeczki. Zadaniem dziecka jest uzupełnić tablicę babeczkami w odpowiednim kolorze oraz o odpowiednim wzorze.

Fajne jest to, że wszystkie elementy są wyjmowalne, to znaczy, że tablicę możemy wykorzystać do łączenia innych cech na przykład my korzystamy z kolorowych kostek i łączymy kolory i ilość kropek (wycięłam kółka z ilością kropek tak, by pasowały do otworów w tablicy).

Dodatkowo – dla młodszych dzieci lub dla dzieci starszych, którym chcemy pokazać sposób działania tej tablicy możemy użyć nakładki, która zmniejszy wymiary tablicy z 5×5 do 3×3 – czyli odrobinę ułatwi nam zadanie.

Tę układankę kupicie tutaj: KOLOROWE BABECZKI

Jej siostrzaną wersję ze skarpetkami kupicie tutaj: KOLOROWE SKARPETKI

KOLOROWE BABECZKI
KOLOROWE BABECZKI
KOLOROWE BABECZKI
KOLOROWE BABECZKI
KOLOROWE BABECZKI
KOLOROWE BABECZKI
Lilco układanki

UKŁADANKA STRZAŁKI

Jak widzicie po tej układance, w Lilco możecie również zamówić personalizację 😊 To zawsze fajny akcent, szczególnie jak szykujemy prezent dla kogoś. Moje dzieci bardzo lubią personalizowane produkty, mam wrażenie, że czują wtedy, że dana zabawka czy pomoc naprawdę została wykonana z myślą o nich.

Ta układanka to jest naprawdę sztos. Jest tu tyle możliwości pracy i stopniowania trudności, szczególnie jeśli zamówicie wersję z podkładką i kartami.

Tak, tak, bo wersji jest kilka. Możecie zamówić wersję strzałki plus karty (bez podkładki) to da Wam możliwość układania ciągów (czteroelementowych) – to fajne wprowadzenie do ciągów dla młodszych dzieci. Dodatkowo w kartach również jest stopniowanie trudności – możemy układać strzałki tylko kolorami, tylko wzorami lub w połączeniu kolory plus wzory. Strzałki są dwustronne, z jednej strony mają kolor (niebieski, zielony, żółty i czerwony), z drugiej strony macie cztery różne wzory.

Tę wersję układanki kupicie tutaj: STRZAŁKI PLUS KARTY PRACY

Możecie również zamówić taką wersję, jak nasza, czyli strzałki, podkładka oraz karty pracy (w wersji drukowanej, jak nasze lub w wersji pdf, ta opcja jest troszkę tańsza).

Tę wersję kupicie tutaj:

UKŁADANKA STRZAŁKI + KARTY PRACY

UKŁADANKA STRZAŁKI + KARTY PRACY w wersji PDF

UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI

Co daje Wam ta wersja z podkładką? Dużo więcej możliwości dla starszego dziecka.

Oprócz pracy z kartami – czyli układanie czteroelementowych ciągów ze strzałek (hmmm ciągi oczywiście można wydłużyć – wystarczy położyć obok siebie dwie karty pracy, można kontynuować ciąg, aż starczy nam strzałek) wersja z podkładką pozwala na niezłą zabawę w kodowanie.

Na pasku górnym (oddzielonym od reszty kreską) układamy wzór – ustalamy, że na przykład strzałki w dół będą koloru żółtego, a strzałki w górę – zielonego i tak dalej. Zadaniem dziecka jest ułożyć strzałki na podstawce według podanego wzoru – wszystkie strzałki w dół powinny być żółte itd.

Znów – dzięki temu, że wszystkie elementy możemy wyjmować, mamy bardzo dużo opcji układania. Dodatkowo i tym razem możemy stopniować trudność – układać tylko kolory, układać tylko wzory lub – wersja najtrudniejsza – układać wzory i kolory.

Prawda, że fajne?

UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI
UKŁADANKA STRZAŁKI

Wpis powstał przy współpracy z LILCO

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK