Ostatnio sporo u nas nowości książkowych, tym razem mam dla Was przegląd książek, które trafiły do nas w lutym – wśród nich prawdziwe perełki i książki wyjątkowe! Znajdzie się coś dla wszystkich – młodszych, starszych, dla tych, co lubią dowiadywać się czegoś nowego i dla tych, którzy zaczytują się w wesołych wierszykach, książki z przepięknymi ilustracjami i takie, które zawierają wiele zdjęć z… kosmosu. Na deser mam dla Was wyjątkową grę matematyczną, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Gotowi? Czas start!

KOSMICZNE WYZWANIA

Książkę kupicie tutaj: KOSMICZNE WYZWANIA

Autor, czyli Artur Bartosz Chmielewski i jest synem Papcia Chmiela! Ale książka bynajmniej komiksem nie jest – to opowieści o kosmosie, rzec by można, z pierwszej ręki, bo autor jest inżynierem NASA.

W książce znajdziemy opis jego najważniejszych projektach, ale także o sposobach rozwiązywania problemów w stylu NASA. Oprócz ciekawych opowieści napisanych świetnym, luźnym i wciągającym stylem, w książce znajdziemy też zdjęcia przestrzeni kosmicznej oraz ciał niebieskich, pomysły na eksperymenty, opisy lądowań na księżycu czy Marsie, ale też na przykład na kometach. Jako dodatek – na końcu książki znajdziecie kilka ciekawych zadań do rozwiązania.

KOSMICZNE WYZWANIA
KOSMICZNE WYZWANIA

KOSMOS

Książkę kupicie tutaj: KOSMOS

Druga po „Nauka. Lubię” książka autorstwa Tomasza Rożka książką dla dzieci. Autor prowadzi też vbloga o nazwie Nauka i zajmuje się w nim zagadkami naukowymi oraz ciekawostkami.

Tym razem porozmawiamy o kosmosie – od powstania Wszechświata, czyli od Wielkiego Wybuchu, poprzez powstawanie cząstek, galaktyk, planet. Czytanie urozmaicą nam eksperymenty proponowane w książce i wspaniałe zdjęcia kosmosu. Ilość ciekawostek jest ogromna – z przyjemnością czytaliśmy wspólnie tę książkę i sama sporo się z niej dowiedziałam.

KOSMOS
KOSMOS

JEST CHEMIA

Książkę kupicie tutaj: JEST CHEMIA

W szkole chemia była moim najmniej ulubionym przedmiotem (zaraz po niej fizyka, geografia i historia, haha :D). Nie rozumiałam jej totalnie i nie wiedziałam, w jaki sposób mogłaby być praktyczna. Cieszę się, że i z chemią i z innymi przedmiotami dostałam drugą szansę ucząc się z moimi dziećmi – i cieszę się, że powstają takie książki dla dzieci – odczarowujące naukę w tradycyjny sposób.

Książka o pierwiastkach, o układzie okresowym – zabawna, ciekawa, interesująca, wciągająca. Bardzo polecam – dla sześciolatków już będzie ok, u nas się sprawdza, choć nie czytam wszystkiego i dużo tłumaczę. Dla starszaków 6+ będzie idealnie.

JEST CHEMIA

ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA: JEDZENIE oraz WODNY ŚWIAT

Serię Encyklopedia obrazkowa znajdziecie tu: SERIA ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA

O poprzednich częściach pisałam TUTAJ

Części JEDZENIE i WODNY ŚWIAT kupicie tutaj:

JEDZENIE

WODNY ŚWIAT

Niedawno pokazywałam dwie poprzednie części Encyklopedii Obrazkowej – a mianowicie PRZYRODA oraz ZWIERZĘTA. Obie przecudne, a dwie nowości trzymają poziom! Przepiękne ilustracje to coś, co mnie totalnie zachwyca w tej serii. Świetne do wzbogacania słownictwa, idealne do wzbogacania zabaw tematycznych (my korzystaliśmy na przykład przy dzieleniu zwierząt na zwierzęta Arktyki i Antarktydy).

JEDZENIE
JEDZENIE
JEDZENIE
wodny świat

ZAGUBIONA MAŁPKA

Do kupienia tutaj: ZAGUBIONA MAŁPKA

Fani Gruffalo będą zachwyceni – kolejna książka fantastycznego duetu: Julia Donaldson i Axel Scheffer. Jeśli lubicie zabawne, rymowane i rytmiczne historyjki z dużą dozą powtarzanych wyliczanek, polubicie te książki, tak samo, jak my. Oprócz Gruffala mamy wszystkie wydane w Polsce książki tej dwójki i do każdej chętnie wracamy.

W tej książce mamy opowieść o małej małpce, która się zgubiła. W odnalezieniu mamy pomaga jej motylek, tylko opis mamy, który małpka podaje może być zbyt mało dokładny, chyba że to motylek słucha zbyt wybiórczo 😉Napisana z ogromnym humorem, charakterystycznie ilustrowana książka dla młodszych i starszych.

ZAGUBIONA MAŁPKA
ZAGUBIONA MAŁPKA

WYBRYKI PAPRYKI I INNE HISTORIE O WARZYWACH

Do kupienia tutaj: WYBRYKI PAPRYKI I INNE HISTORIE O WARZYWACH

Jest jakaś magia w rymowankach, wchodzą do ucha nam dorosłym, zostają też i z dziećmi, czasem na długie lata. Wszyscy pamiętamy wierszyki, które w dzieciństwie czytali nam rodzice, często rozczulamy się słuchając ich teraz. Kultowe „Na straganie” wciąż brzmi mi w uszach.

Dziś mam dla Was coś podobnego – w formie książeczki – rymowane wierszyki o warzywach, pięknie ilustrowane, do czytania już z dwulatkami (wspaniale rozwijają słownictwo!)

WYBRYKI PAPRYKI I INNE HISTORIE O WARZYWACH
WYBRYKI PAPRYKI I INNE HISTORIE O WARZYWACH
WYBRYKI PAPRYKI I INNE HISTORIE O WARZYWACH

PUCIO W MIEŚCIE

Do kupienia tutaj: PUCIO W WIELKIM MIEŚCIE

A skoro jesteśmy przy książkach, które wspierają rozwój mowy – nie sposób nie wspomnieć o Puciu. Cała seria jest mocno wspierająca rozwój mowy, od onomatopei (wyrazów dźwiękonaśladowczych), które małe dzieci uczą się najczęściej na początku, do słów, zdań, wzbogacania słownictwa.

Mam całą serię Pucia i każda kolejna wciąż zachwyca. Ta ostatnia jest dla dzieci starszych, które wysiedzą przy dłuższym tekście czytanym (tego w każdym Puciu jest więcej) – tym razem zwiedzamy z Puciem miasto, poznajemy wiele szczegółów z życia miasta oraz rodziny Pucia (ha! Wiecie kim jest tata Pucia? Ja wiem :D).

Pucia i całą serię Puciową polecam z całego serca.

Serię o Puciu kupicie tutaj: SERIA O PUCIU

PUCIO W MIEŚCIE
PUCIO W MIEŚCIE
PUCIO W MIEŚCIE

OPOWIEM, CI MAMO, CO ROBIĄ KONIE

Do kupienia tutaj: OPOWIEM CI, MAMO, CO ROBIĄ KONIE

Jeśli nie znacie serii Opowiem Ci, Mamo… koniecznie nadrabiajcie zaległości. My bardzo lubimy niemalże wszystkie książki pod tym tytułem, a ja bardzo doceniam ich wartość merytoryczną. Zazwyczaj każda z tych książek koncentruje się na jednym temacie (pszczoły, dinozaury, pociągi, statki itp.) i to na ten temat dowiadujemy się wielu informacji.

W tej książce zajmujemy się końmi – piękne ilustracje, wierszyki i zagadki – w tak przyjemny sposób poznajemy historię koni, części ich ciała, rodzaje maści, części siodła i stroju jeździeckiego. Informacji jest tu sporo, a jeśli jesteście fanami koni lub macie w domu małych fanów koni polecam Wam również układanki o koniach ze Skumajto.

OPOWIEM, CI MAMO, CO ROBIĄ KONIE
OPOWIEM, CI MAMO, CO ROBIĄ KONIE
OPOWIEM, CI MAMO, CO ROBIĄ KONIE

ŁAPA W ŁAPĘ

Do kupienia tutaj: ŁAPA W ŁAPĘ

Ależ to jest dobra książka! Opowieści o psach z Syberii, które jako szczeniaki trafiają do Pani mieszkającej w cieplejszych okolicach, tuż przy lesie. A że przy lesie, to i do lasu szczenięta często zaglądają chadzając na spacery ze starszymi psami z gospodarstwa – Ronją i Mańkiem. Wszyscy przeżywają sporo przygód i poznają wiele leśnych zwierząt, a my wraz z nimi.

Uwielbiam książki, które właśnie w ten sposób nasycają nas wiedzą, ot tak – przy okazji. Czytamy opowieści o przygodach zwierząt, a jednocześnie przyswajamy sporo faktów dotyczących borsuków, ryjówek, wydr, obserwujemy zmieniające się pory roku. Mocno polecam. Idealna do pośniadaniowych czytanek 😊

ŁAPA W ŁAPĘ
ŁAPA W ŁAPĘ
ŁAPA W ŁAPĘ

OPOWIEŚCI O PSACH, KTÓRE RATOWAŁY ŚWIAT

Do kupienia tutaj: OPOWIEŚCI O PSACH, KTÓRE RATOWAŁY ŚWIAT

Skoro jesteśmy przy psach, bardzo polecam Wam kolejną książkę, z której możecie się wiele dowiedzieć. Opowieści o psach, które ratowały świat to 31 historii psów, które zasłynęły ze swojej odwagi, heroizmu i bohaterskości.

Znajdziemy tu historie z I oraz II wojny światowej, gdzie bohaterskich psów było wiele, ale także historie o psach podróżnikach, o psie Bobby, który niczym Lessie wracał do domu przez całe Stany Zjednoczone.

Te opowieści są świetnym punktem wyjścia do wielu rzeczy – do rozmowy o geografii, do rozmów o historii – nam wiele razy historie z tej książki posłużyły za pretekst do rozmów i zabaw. A poza tym oprócz opowieści o konkretnych psach mamy strony podsumowujące – na przykład zestawienie najbardziej zasłużonych psów w okresie II wojny światowej, lista najlepszych psich tropicieli, żarty, quizy i wiele, wiele ciekawostek o psach.

OPOWIEŚCI O PSACH, KTÓRE RATOWAŁY ŚWIAT

SERIA KSIĄŻKOŻERCY: Lulu – świnka na medal ORAZ Bądź jak Martyna

Serię Książkożercy kupicie tutaj: KSIĄŻKOŻERCY

Nasze książki kupicie tutaj:

LULU – świnka na medal

BĄDŹ JAK MARTYNA

Seria Książkożercy to seria książek wspierająca naukę czytania. Książki podzielone są tu na trzy poziomy: poziom A, czyli początkowy (krótkie zdania i słowa, mało tekstu), poziom B (dłuższe zdania i słowa, więcej tekstu) oraz poziom C (stosunkowo dużo tekstu, dłuższe zdania).

W tej serii znajdziecie wiele książek o różnej tematyce, ale dwie nowości, które chcę Wam pokazać to opowieść o Lulu, śwince, która uratowała życie swojej opowieści oraz historia Zosi, która jest wielką fanką Martyny Wojciechowskiej.

LULU – świnka na medal
LULU – świnka na medal
BĄDŹ JAK MARTYNA
BĄDŹ JAK MARTYNA

HORROR, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI

Do kupienia tutaj: HORROR, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI

Grzegorza Kasdepke można kochać, albo… kochać. Książka, którą wielu rodziców przyjmie z ulgą – skąd się biorą dzieci? Z seksowania proszę Państwa! A tak na poważnie – żywa książka, czyli opowieść, w której przyswajamy wiedzę podczas czytania historii, a nie suchych faktów. O seksie, o dzieciach, z humorem, bez nadęcia. Jeśli u Was ten temat wzbudza emocje lub ciekawość – polecam. Fajne uzupełnienie tematu ciąża.

HORROR, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI

TRZY PYTANIA

Do kupienia tutaj: TRZY PYTANIA

Filozoficznie z przepięknymi ilustracjami. Bardzo poruszyła mnie ta książka, spokojna opowieść, będąca parafrazą opowiadania Lwa Tołstoja o tym samym tytule. Oprócz tekstu, który moim zdaniem jest wybitny, z takim lekko buddyjskim zacięciem, przepiękne ilustracje sprawiają, że te książka to naprawdę arcydzieło.

TRZY PYTANIA
TRZY PYTANIA
TRZY PYTANIA

WODA

Do kupienia tutaj: WODA

Nowość od wydawnictwa Muchomor, na którą czekałam od dawna. Druga część z serii o żywiołach (poprzednia – WIATR, równie udana).

Tym razem będzie o wodzie – ileż tu informacji, ileż ciekawostek! Skład chemiczny wody, jej trzy stany skupienia, występowanie (co nieco o wodzie słodkiej i słonej), różnice między Antarktydą, Antarktyką i Arktyką, o życiu w wodzie, o oceanach i prądach morskich, o głębinach i wodzie w ciele człowieka, o Titanicu i o Aleksandrze Doba, o rzekach, suszach i powodziach – o wszystkim, co z wodą związane.

Bardzo, bardzo dobra książka, polecam kupować razem z poprzednią książką z serii, czyli WIATR. I czekam na kolejne! Jestem pewna, że będą równie udane.

WODA
WODA

LAMA MANIA

Do kupienia tutaj: LAMA MANIA

To również nowość od wydawnictwa Muchomor, trochę połączenie Wody oraz Dzikiej książki o dzikach, tak mi się kojarzy – bo cała książka skupia się na jednym temacie, a właściwie jednym, wyjątkowym zwierzęciu – a mianowicie na lamie.

Lamy – zabawne i ciekawe, słodkie i czarujące – co je wyróżnia? Gdzie występują naturalnie? Po co im gruczoły wydzielające różne feromony? Gdzie znajdują się te gruczoły? Czy lamy mają kopyta? Jacy są ich kuzyni?

Fajna, ciekawa książka, u nas jako rozszerzenie podróży palcem po mapie po Ameryce Południowej.

LAMA MANIA
LAMA MANIA

OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY

Do kupienia tutaj: OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY

41 wierszy, jednocześnie będącymi zagadkami oraz ogłoszeniami. Czy odgadniesz autorów wierszowanych ogłoszeń? Kto je napisał? Kto chce zatrudnić miłą wodę, a kto poszukuje okładki?

Zabawne skojarzenia, gra słów, rymowanki, no i przede wszystkim zabawa w zgadywanie – ja bardzo lubię zabawy językowe, więc u nas ta książka sprawia sporo frajdy zarówno mi, jak i dzieciom.

OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY
OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY
OGŁOSZENIA DZIECI, NIEDZIECI, STWORZEŃ I RZECZY

PLUS I MINUS – nauka liczenia

Do kupienia tutaj: PLUS I MINUS – nauka liczenia

Nauka liczenia z kartami, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Gra jest częścią serii z wydawnictwa Nasza Księgarnia (wcześniejsze publikacje to książka Nauka liczenia, książka Nauka czytania oraz gra SY-LA-BY).

Obszerna instrukcja ukazuje wiele zastosowań kart, w zależności od wieku i umiejętności matematycznych dziecka. Karty można podzielić na trzy kategorie: karty dodawania, karty odejmowania, karty celów.

W zależności od potrzeb, możemy korzystać tylko z kart dodawania, tylko z kart odejmowania, z obu talii jednocześnie. Opcjonalnie możemy dodać jeszcze karty celów.

My z Frankiem wykorzystujemy obie pule – to znaczy karty dodawania i odejmowania i najczęściej gramy w ciągi – to znaczy każdy z nas ma pulę 6 kart i dokładamy do ciągu znajdującego się na środku. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.

Z kartami celów również się bawimy dość często. Na środku układamy losowo 16 kart w 4 kolumnach po 4 rzędy. Wtedy losujemy kartę celu, którą jest na przykład znalezienie wszystkich liczb większych niż 5 i szukamy 😊

Polecam bardzo dla wszystkich, którzy wierzą, że matematyki można uczyć się w przyjemny sposób – poprzez zabawę – nie zawiedziecie się!

PLUS I MINUS – nauka liczenia
PLUS I MINUS – nauka liczenia
PLUS I MINUS – nauka liczenia
PLUS I MINUS – nauka liczenia

Wpis powstał przy współpracy z wydawnictwami: NASZA KSIĘGARNIA, MUCHOMOR, TEKTURKA, ZNAK EMOTIKON, WILGA

Zawarte we wpisie linki są linkami afiliacyjnymi – to znaczy, że klikając w nie i kupując produkt, sprawisz, że ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to w żaden sposób na cenę produktu, ale pokazuje mi, że cenisz moją pracę i korzystasz z moich poleceń 🙂

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK