Nauka mówienia to jeden z najważniejszych etapów rozwojowych w pierwszych latach życia dziecka. Pierwsze słowa zapadają w pamięć rodziców i stanowią powód do wielkiej dumy. Czy wiedzieliście jednak, że przez odpowiednie zachowania oraz przy pomocy właściwie dobranych zabawek jesteście w stanie wspomóc malucha podczas zdobywania nowych umiejętności?

Co stymuluje naukę mówienia, a co może ją spowalniać? Kilka wskazówek i praktycznych inspiracji zaprezentujemy w dalszej części artykułu.

Pierwsze słowa malucha – kiedy dziecko zaczyna mówić?

Nauka mówienia to długofalowy proces, który bynajmniej nie rozpoczyna się wraz z wypowiedzeniem pierwszego słowa. Kiedy więc dziecko zaczyna uczyć się mówienia?

Na początku maluch komunikuje się ze światem poprzez krzyk i płacz. Z czasem do repertuaru dochodzą inne dźwięki. Około 3. miesiąca życia niemowlak zaczyna wypowiadać zlepki głosek, jak „gla” lub „gli”. Około 6. miesiąca życia pojawia się tak zwane gaworzenie, czyli wypowiadanie bezwiedne zwartych zespołów sylab. Może to być na przykład „baba”, „gaga” lub „dada”.

Kiedy dziecko zaczyna artykułować pierwsze, zrozumiałe słowa? Pojawiają się one pod koniec 1. roku życia. Wówczas rodzice mogą w końcu usłyszeć upragnione: „mama” i „tata” wypowiadane świadomie przez malucha.

Nie zapominajmy o pewnej niezmiernie ważnej rzeczy. U każdego dziecka proces nauki mówienia przebiega w nieco innym tempie. Niektóre niemowlaki zaczynają mówić szybciej, inne nieco wolniej. Nie ma w tym nic niepokojącego, choć oczywiście stymulować malucha i wspólnie ćwiczyć mówienie podczas ciekawej i edukacyjnej zabawy.

Jak stymulować dziecko do mówienia?

Nauka mówienia przebiega skokowo. Może się zdarzyć, że niemowlak nagle zaczyna opanowywać duże grupy słów, czym zaskakuje rodziców. Zazwyczaj zaczyna się od dźwięków naśladujących otoczenie. Bywają to odgłosy zbliżone do tych, wydawanych przez zwierzęta lub urządzenia w otoczeniu malucha.

Edukacja niejednokrotnie przebiega w formie zabawy, zwłaszcza gdy rodzice zdają sobie sprawę z tego, co zrobić, by pomóc swojemu dziecku w opanowywaniu kolejnych umiejętności. Co bywa przydatne podczas nauki werbalnego porozumiewania się ze światem?

Czasami naprawdę nie trzeba wiele. Podstawą jest mówienie i rozmawianie z dzieckiem. Nawet najmłodsze dzieci reagują na obecność rodziców. Można zatem próbować rozmawiać z nimi, dając im szansę na reakcję. Jak to przeprowadzać z najmłodszym członkiem rodziny, który jeszcze nie jest w stanie wypowiadać konkretnych słów? Warto robić przerwy i dać maluchowi przestrzeń do wyartykułowania odpowiedzi, nawet w formie pojedynczych dźwięków.

Oprócz tego powinno się regularnie czytać dziecku książeczki, dopasowane do wieku malucha, jak choćby te dostępne na stronie: https://wozki-foteliki.com.pl. Na początku można zacząć od opowiadania, co widać na ilustracjach, by z czasem dojść do bardziej rozbudowanych historii. Taka forma interakcji wspiera naukę mówienia, wzbogaca słownictwo, a także sprzyja rozwojowi wyobraźni u najmłodszych.

O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas mówienia, czytania lub nawet śpiewania do dziecka, warto być cały czas zwróconym w jego stronę i zachowywać kontakt wzrokowy. W ten sposób maluch łatwiej naśladuje ruch ust rodzica i uczy się, jak wydobywać konkretne dźwięki.

1. co-wspomaga-nauke-mowienia-u-maluchow

Nauka mówienia przez zabawę

Nauka mówienia to olbrzymie wyzwanie dla małego członka rodziny. Można ją ułatwić poprzez wybór odpowiednich wspólnych aktywności, jak czytanie lub śpiewanie. Zawsze warto wykorzystywać taką formę zabawy, która nie tylko wspiera ogólny rozwój dziecka, ale też pomaga budować solidną więź między maluchem i rodzicami.

materiał zewnętrzny

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK