mamowato.pl

Blog tematyczny o rodzinie, zdrowiu i urodzie

Zdrowie

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży – jak sobie radzić?

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży – jak sobie radzić?

Zespół cieśni nadgarstka, znany również jako zespół kanału środkowego, jest dolegliwością, która coraz częściej dotyka kobiety w ciąży. Wymaga on szczególnej uwagi i podejścia, ze względu na bardziej sprzyjające mu warunki podczas tego okresu. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością w ciąży.

Zobacz także: Co brać na przeziębienie w ciąży?

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka w ciąży

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które polega na ucisku nerwu pośrodkowego przebiegającemu przez nadgarstek. Występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie lub wykonujących ruchy wymagające precyzji, ale również u kobiet w ciąży. Aż u 25% kobiet ciężarnych może mieć miejsce ten problem.

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Zmianie ulega równowaga hormonalna, co wpływa na zatrzymanie wody w organizmie i powstanie obrzęków. Powiększające się tkanki pokrywające nerw środkowy mogą go uciskać, powodując odczuwanie bólu, mrowienia czy drętwienie.

Objawy i diagnoza zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być łatwe do pominięcia lub pomylenia z innymi dolegliwościami, szczególnie w ciąży. Do najbardziej typowych objawów zaliczyć można:

  • mrowienie w palcach (szczególnie nocą),
  • drętwienie dłoni,
  • uczucie sztywności w nadgarstku,
  • ból dłoni przy wykorzystywaniu nadgarstka,
  • osłabienie siły chwytu.

Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka wymaga wizyty u lekarza specjalisty. Najczęściej zastosowany jest test Phalena, polegający na zgięciu nadgarstków ku dołowi. Jeżeli objawy nasilają się po kilku minutach – najprawdopodobniej mamy do czynienia z tym zespołem. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie elektromiograficzne (EMG) lub ultrasonografię ręki.

Metody radzenia sobie z zespołem cieśni nadgarstka podczas ciąży

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży może być sourcem dyskomfortu i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy:

  1. Unikanie obciążeń – unikaj czynności, które wymagają dużego ruchu nadgarstków, szczególnie jeżeli powodują one ból.
  2. Chłodzenie – okłady z lodu mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ból.
  3. Ćwiczenia – specjalistyczne ćwiczenia na rozciąganie i wzmacnianie mogą ułatwić poruszanie ręką i zmniejszyć ból. Powinny być one jednak prowadzone pod nadzorem fizjoterapeuty.
  4. Medycyna konwencjonalna – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.

W przypadku ciężkich objawów, niepoddających się leczeniu zachowawczemu, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Decyzję o takim postępowaniu podejmuje jednak zawsze lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjentki i rozwój płodu.

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży może być uciążliwym problemem, jednak z właściwie podjętym leczeniem i odpowiednimi zmianami w stylu życia, można skutecznie złagodzić objawy i zminimalizować dyskomfort.


Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Udostępnij

O autorze

Alicja Królewicz jest założycielem i redaktorem naczelnym portalu parentingowego mamowato.pl - platformy dedykowanej wspieraniu rodziców i opiekunów w ich codziennych wyzwaniach. Absolwent psychologii dziecięcej i certyfikowany doradca w zakresie wychowania, Alicja ma ponad 10 lat doświadczenia w pracy z rodzinami i dziećmi.